Виставка «Шоа у Львові» представляє відвідувачам політику систематичного винищення єврейського населення Львова та Львівщини нацистами, починаючи із 30 червня 1941 року, коли німецькі війська вступили на цю територію, і закінчуючи листопадом 1943 року. Саме в цей час був ліквідований Янівський концтабір і було оголошено про те, що місто є «очищеним від євреїв».

«Шоа» ( іврит שואה Ha-Shoah – біда, катастрофа), використовується іудеями для позначення дій німецьких нацистів, які мали за мету знищити єврейський народ як етнос.

Виставка розповідає про людиноненависницьку пропаганду, що, зокрема, представлена агітаційними оголошеннями про спеціальні позначки для єврейських жителів, про обмеження їх пересування. Таким чином на початку липня 1941 року були спровоковані єврейські погроми, у яких загинуло близько 6 тис. осіб. Учасниками цих погромів була кримінальні елементи мешканців Львова.

Наступні стенди із світлинами містять історію ліквідації єврейських кладовищ (плитами надгробків одного із найдревніших єврейських кіркутів вимощене подвір'я «Тюрми на Лонцького») та синагог (у Львові близько 40, вцілілі перетворили на склади чи конюші).

Можемо побачити, як місто поступово перетворювалось на братську могилу. Масові страти євреїв відбувалися на Вулецьких пагорбах, Замарстинові, Цитаделі, у Лисиничах, Білогорщі, Брюховичах, Винниках. У звіті групенфюрера СС Кацмана вказано, що на 27.06.1943 рік у дистрикті Галичина знищено 45 433 28 осіб, живими залишилось ще 21166 євреїв.

На Львівщині страти відбувалися у Самборі, Дрогобичі, Стрию, Раві-Руській, Золочеві спеціально створеними пересувними зондеркомандами СС.

Інформація, що подана у світлинах та документах, допомагає зовсім по-новому поглянути на історію Геноциду і сприймати цю трагедію об'ємніше через представлений глядачу місцевий контекст.

Історико-документальна виставка підготовлена в рамках співпраці Центру наукового дослідження юдаїки у музейних збірках України ім. Фаїни Петрякової, Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» та Львівської обласної філармонії.

Експонується на другому поверсі музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» (Львів, вул. Степана Бандери, 1, вхід з Брюллова) із 27 січня до 3 березня. Музей працює з 10:00 до 19:00 без перерви щодня (у неділю з 10:00 до 17:00)