Інакші2sЗ 10 вересня по 10 грудня у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відкрилася підготовлена ХПГ виставка «Інакші. Дисиденти Східної України». На ній представлена інформація про представників дисидентського руху, життя та діяльність яких значною мірою пов’язані зі східноукраїнськими областями – Харківською, Донецькою та Луганською. Мета експозиції – показати рух опору радянському тоталітаризму через біографії східноукраїнських дисидентів та представити образ українського Сходу, дещо відмінний від наявних у певної частини суспільства стереотипів.

Виставку було створено на основі матеріалів архіву та бібліотеки Харківської правозахисної групи, особистого архіву Василя Овсієнка та Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького». В експозиції подано матеріали самвидаву і тамвидаву, біографічні відомості, світлини, документи, а також особисті речі людей, що прожили принаймні частину свого життя у Східній Україні та були представниками національного (Іван Дзюба, Олекса Тихий, Микола Руденко, Василь Стус, Іван та Надія Світличні, Григорій Гайовий, Ігор Кравців, Анатолій Здоровий, Степан Сапеляк), загальнодемократичного (Петро Григоренко, Генріх Алтунян, Владислав Недобора, Аркадій Левін, Володимир Пономарьов, Анатолій Демчишин, Анатолій Корягін, Дора Штурман, Євген Анцупов) напрямів дисидентства, руху за соціальні та економічні права (Олексій Нікітін, Володимир Клебанов, Євген Доніченко тощо). Всього на виставці представлено матеріали про 28 осіб, але підкреслюється, що значна частина представників руху опору зі Східної України залишилася поза межами експозиції.

На відкритті виставки були присутні дисиденти, колишні політв’язні Василь Овсієнко та Зорян Попадюк, а також правозахисник Євген Захаров, які були особисто знайомі з багатьма представленими в експозиції людьми. Вони поділилися з присутніми своїми спогадами, цікавими історіями та міркуваннями, пов’язаними з тематикою виставки. Під час відкриття експозиції також відбулася презентація проекту ХПГ «Віртуальний музей «Дисидентський рух в Україні»».

Джерело