Генеральний директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий разом із заступницею голови Українського інституту національної пам'яті Аліною Шпак та дисидентом Ігорем Калинцем 14 вересня представили у Львові інформаційно-просвітницький проект «Люди Свободи».

Виставка просто неба відкрита перед міською ратушею на пл. Ринок. Експонування приурочили до відкриття 23-го Форуму видавців у Львові. Банери із світлинами та текстом розповідають про людей, які в XX та XXI століттях боролися за відновлення та відстояння незалежності України . Це Євген Чикаленко, Василь Липківський, Агатангел Кримський, Микола Міхновський, Микола Леонтович, Георгій Нарбут, Лесь Курбас, Марко Безручко, Євген Коновалець, Олена Степанів, Йосип Сліпий, Вільгельм фон Габсбург, Василь Чучупак, Катерина Білокур, Ніл Хасевич, Олена Теліга, Сергій Корольов, Петро Григоренко, Юрій Шевельов, Михайло Сорока, Марія Савчин, Алла Горська, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Володимир Івасюк, Назар Войтович.

Нагадаємо, виставку «Люди Свободи» уперше було задемонстровано 24 серпня у Києві на Хрещатику до 25-ї річниці незалежності України. Тепер ця пленерна галерея фотопортретів «Людей свободи» зацікавила як львів’ян, так і численних гостей міста, які з’їхалися з усіх континентів до «міста, відкритого до світу» на Форум видавців. Організатори проекту: Український інститут національної пам’яті, Галузевий державний архів Служби безпеки України, Центр досліджень визвольного руху.

Заступниця голови Українського інституту національної пам'яті Аліна Шпак на відкритті виставки зазначила: «Ці люди дуже різні — поети і політики, військові і музиканти, науковці й художники. Їх опір теж був різноманітним — хтось боровся за свободу народу, хтось за свободу творчості, думки, хтось зі зброєю в руках, а хтось — із пензлем. Жоден із них не мав можливості реалізувати свій потенціал на повну потужність. Але вони зуміли зберегти свободу в собі, пронести її через часи неволі. Завдяки таким людям, свобода стала реальністю для нас, і кожен з нас отримав можливість вільно реалізувати свій потенціал».

За словами поета і колишнього політв’язня Ігоря Калинця, представлені на виставці персоналії – лише невеличка частинка тих, які репрезентували своєю діяльністю прагнення українців до свободи. « Цей ряд можна продовжувати і продовжувати. Історія ХХ століття написана біографіями саме таких людей. Одні були людьми ідеологічного опору, другі – збройного, а інші, як те покоління, до якого належали ми з дружиною, були людьми опору інтелектуального, мистецького, культурного, якби згадати їх усіх, то така галерея була б нескінченою…», – пояснив Ігор Калинець.

«Цікаво, що ряд Людей Свободи вже у XXI столітті продовжило покоління дітей і онуків колишніх дисидентів, тому, що патріоти завжди готові відстоювати свободу і навіть віддавати за неї життя , як це зробив наймолодший герой Небесної сотні Назар Войтович», — зауважив генеральний директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.