Центр досліджень визвольного руху та мистецька агенція «Наш формат» спільно з Національним музеєм-меморіалом «Тюрма на Лонцького» запрошують учасників ХХ Форуму видавців у Львові на «Уроки історії в Тюрмі на Лонцького»: презентації книг та історичні дискусії.

13—15 вересня

XX Форум видавців

Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького»

вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. Брюллова)

Секретний урок

13 вересня, 17:00 — Володимир В’ятрович представить розсекречену історію України ХХ століття: «Історія з грифом «Секретно». Українське ХХ століття».

Публічна лекція «Історія життя в історії століття. Історія століття в історії життя».

Ця книга — результат чотирирічного дослідження історика Володимира В’ятровича архівних таємниць української історії ХХ століття, що зберігалися в сховищах КҐБ.

Свого часу життя кожного з героїв опинилося під грифом «Секретно» стараннями, здавалося б, нездоланної спецслужби. Сьогодні на основі розсекречених документів розповідає про минуле України 1918—1991 років. Детальніше — cdvr.org.ua/node/2219.

Незасвоєний урок

13 вересня, 19:00 — публічна дискусія «Тінь минулого. Спадщина тоталітаризму сьогодні» з участю Володимира В’ятровича та Євгена Сверстюка. Ведучий розмови відомий львівський журналіст Роман Шостак.

Як спадщина комуністичного тоталітарного режиму досі випливає на суспільну свідомість? Як вона проявляється в політичній, економічній та культурній сферах? На ці та інші непрості питання спробують відповісти учасники дискусії. Детальніше — cdvr.org.ua/node/2215.

Урок «Як розповідати історію»

14 вересня, 13:00 — «Як розповідати історію» — розмова з авторами відомих науково-популярних історичних книг: Володимир В’ятрович («Історія з грифом «Секретно»»), Іван Патриляк («Перемога або смерть»), Олег Стецишин («Ландскнехти Галицької армії»), Ігор Дерев’яний («Сила волі. Євген Коновалець»), Руслан Забілий («УПА. Історія нескорених»). Модератор — журналіст «Газети по-українськи» Ігор Луб’янов. Детальніше — cdvr.org.ua/node/2223/.

Урок сили волі

14 вересня, 17:00 — презентація першої ілюстрованої біографії «Сила волі. Євген Коновалець», автор — історик Ігор Дерев’яний.

Це історія людини, яка створила найуспішніший український політичний проект минулого століття — Організацію українських націоналістів. У книзі — документи та свідчення очевидців, власні спогади, унікальні фотографії. Детальніше — cdvr.org.ua/node/2221.

Урок сили ненасильства

15 вересня, 13:00 — презентація  історії ненасильницького спротиву українців радянському тоталітаризмові — книги відомого суспільно-політичного діяча Івана Геля «Виклик системі: український визвольний рух другої половини XX століття» (упорядник — Ірина Єзерська).

Іван Гель поєднав у праці виклад історичних фактів та рефлексії безпосереднього учасника. Автор наводить безліч невідомих фактів про рух опору та боротьбу з ним репресивної системи, біографії учасників. Детальніше — cdvr.org.ua/node/2216.

Урок взаємодопомоги

15 вересня, 15:00 — презентація книги про доброчинців у часи Голодомору «Людяність у нелюдяний час» (упорядники  В. Тиліщак та В. Яременко).

Коли вбивають голодом, ділитися хлібом — подвиг. Книгу присвячено тихим героям, які у 1932—1933 роках допомагали вижити тим, хто голодував. У виданні подано інформацію про понад 140 осіб часів Голодомору, прізвища та імена яких встановлено на основі документальних даних та усних свідчень. Детальніше — cdvr.org.ua/node/2224. Проект втілено Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32—33 років в Україні.

«Наш формат історії» є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, мистецької агенції «Наш формат» та львівського видавництва «Часопис».