Як відобразити в музеї подію, після якої не залишилося матеріальних свідчень? Як розповісти сучасникам про атмосферу та умови життя в окупованому місті? Про це – в черговій лекції циклу “Тоталітарне минуле в музеях”, що відбудеться 19 березня 2012 року в понеділок о 17.00 у Національному музеї «Тюрма на Лонцького».

У 2002 році у столиці Польщі було відкрито унікальний музей, повністю присвячений одній події – Варшавському Повстанню, яке 1 серпня 1944 року підняли бійці Армії Крайової. Вони хотіли завдячувати своєю свободою тільки собі.

Лекцію “Музей Варшавського повстання: розповідь про одну подію” прочитає Олеся Ісаюк, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху, аспірант Львівського національного університету імені Івана Франка та Люблінського університету Марії Склодовської-Кюрі.

  • перебіг Повстання та створення музею

  • експонування історії однієї події

  • способи демонстрації свідчень епохи та передачі атмосфери

Це черговий захід циклу семінарів “Тоталітарне минуле в музеях” в рамках проекту “Досвід подолання наслідків тоталітаризму”, організаторами якого є Центр досліджень визвольного руху та Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Проект має на за завдання вивчення практики країн Східної Європи у подоланні наслідків тоталітаризму в різних сферах суспільного життя: національна пам'ять, політика, освіта та культура.

Варшавське повстання – одна з важливих в історії Другої Світової війни подій, яка стала героїчним прикладом безнадійного опору одного окремо взятого міста. Після поразки повстання, Варшава була повністю стерта з лиця землі, а її мешканці перевезені до таборів інтернованих. Бійці Червоної армії вступили у Варшаву тільки наприкінці січня 1945 року, по суті, на руїни.

Творці Музею поставили собі за мету розповісти не тільки про саме Повстання, а й про атмосферу того часу, умови життя окупованої Варшави. Тому експозиція Музею багатошарова – відвідувач по черзі проходить крізь частини експозиції, присвячені рокам окупації Варшави, власне Повстанню та подіям, пов’язаним з Повстанням. Музей Варшавського повстання є прекрасним прикладом того, як за допомогою сучасних технічних засобів відтворити подію, яка не залишила по собі майже жодних матеріальних залишків.