В п'ятнию 10 липня, у Львові в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького», було презентовано архів з близько трьох сотнень документів референтури Служби безпеки ОУН Сокальської округи, які пролежали закопаними в землі з 1950 року, а зараз перебувають на реставрації в Архіві Центру досліджень визвольного руху. Серед них — персональні справи 70 підпільників ОУН, описи загибелі 15 повстанців, протоколи допитів затриманих радянськими органами українців і т.п.
Архів знайшли наприкінці травня цього року на Жовківщині (Львівська обл.) і того ж дня передали до Архіву Центру досліджень визвольного руху. Як розповів народний депутат Володимир Парасюк, про цю схованку розказав його дядько, який знав це від свого батька.
На презентацію були запрошені журналісти аби ознайомитись із унікальною знахідкою. В пресі ця подія була висвітена так:

 

ZIK: У Львові показали невідомі раніше архіви ОУН, які пролежали майже 65 років у землі

 

5 канал: ЗНАЙДЕНІ НА ЛЬВІВЩИНІ ДОКУМЕНТИ ОУН ПРОЛИЛИ СВІТЛО НА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПІЛЛЯ ТА БІОГРАФІЇ ДІЯЧІВ

 

Газета по українськи: Документи підпілля ОУН, що пролежали в землі 65 років, показали у Львові

Газета по українськи: Підпільниця «Ліда» 40 років провела у психлікарнях — документи з архіву УПА

300 документів з архіву ОУН (понад 1000 аркушів) датуються 1945—1950 роками. Їх віднайдено на Жовківщині і передано до Центру досліджень визвольного руху. Унікальні персональні справи на 70 підпільників, матеріали про загибель 15 повстанців, внутрішні документи Служби безпеки ОУН, радянські документи про репресованих українців невдовзі стануть доступними на сайті Електронного архіву визвольного руху...

 

Радіо Свобода: Архіви ОУН і УПА повертаються через десятиліття

 

Новий погляд: Історія з-під землі

У Львівському національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» презентували новознайдені документи підпілля ОУН, що пролежали в землі 65 років.

Документи були знайдені наприкінці травня цього року на Жовківщині. Того ж дня їх передали до Архіву Центру досліджень визвольного руху на реставрацію. Близько 300 документів з 1950 року пролежали під землею в цинковому бідоні. Серед них персональні справи 70 підпільників ОУН, описи загибелі повстанців, протоколи документів затриманих радянськими каральними органами українців та інші...

фотозвіт: