Як жили мешканці НДР? Чим відрізнялося їхнє життя від повсякдення «решти» Союзу? Чим жив Східний Берлін? Яким чином німців привчали до «соціалістичного» способу життя? Чи існувала в Східній Німеччині опозиція? Як все це показує Музей Німецької Демократичної республіки розповість на публічній лекції історик Олеся Ісаюк.

Лекцію “Резервація соціалізму: музей Німецької Демократичної республіки у Берліні” прочитає науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху, аспірант Львівського національного університету імені Івана Франка, докторант Університету Марії Склодовської-Кюрі (Польща) Ісаюк Олеся. Лекція є одним із заходів циклу “Тоталітарне минуле в музеях” в рамках проекту Центру досліджень визвольного руху “Досвід подолання наслідків тоталітаризму”.

“Східна Німеччина – найзахідніший сателіт СРСР. Своєрідною резервацією «соціалізму» був Східний Берлін, – розповідає історик Олеся Ісаюк. – В 1947 – 1989 рр. німці встигли добре познайомитися з соціалістичним способом життя та репресивною машиною комуністичного режиму. Саме у Берліні з’явився один з найвідоміших символів останнього – Берлінська стіна. На території Німецької Демократичної Республіки радянські окупаційні війська перебували з першого по останній день її існування”.

Попри тягу тоталітарної системи до уніфікації, НДР все ж була особливим випадком. Завдяки висунутості на Захід Східна Німеччина була «вітриною соціалізму», завдяки чому матеріальне становище середньостатичного жителя Східної Німеччини було кращим, ніж жителя Союзу. Як наслідок – Східна Німеччина стала для решти «совка» символом матеріального достатку і майже «закордону».

“У музеї НДР можна побачити предмети побуту, до болю схожі на ті, якими користувалися у радянських квартирах 70-80-х років. Але такий відносний «люкс» не рятував німців від всюдисущого КДБ і його східнонімецького клона – Штазі, від всевладдя партійних бонз, від регламентації і бюрократизованості повсякдення. Як найдальше висунутий «форпост», Східна Німеччина була об’єктом особливої уваги спецслужб та військових відомств”, – говорить дослідниця.

Як жили мешканці НДР? Чим відрізнялося їхнє життя від повсякдення «решти» Союзу? Чим жив Східний Берлін? Яким чином німців привчали до «соціалістичного» способу життя? Чи існувала в Східній Німеччині опозиція? Про все це розповідає Музей Німецької Демократичної республіки. Мандруючи Музеєм, можна по черзі побачити стандартну квартиру жителя соціалістичної Німеччини, посидіти у «Трабанті» – німецькому аналозі «Запорожця», побачити кабінет партійного чиновника та функціонера Штазі…

Про способи проникнути у особливий і зловісний період історії Німеччини і всієї Східної Європи, яким був «розвинутий соціалізм», розкаже та покаже фотоматеріали історик Олеся Ісаюк в Національному музеї «Тюрма на Лонцького» 30 квітня 2012 року о 17.00 (Львів, С.Бандери, 1).