26 вересня 2011 р. міський голова Львова в 1990-94 роках Василь Шпіцер при велелюдній аудиторії оприлюднив у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» своє дослідження «Колаборанти», яке щойно побачило світ у вигляді окремого видання.
Автор підготував «Колаборантів» на основі матеріалів із доступних для загалу джерел, маючи на меті дослідити, що стоїть за ширмою так званого українського колабораціонізму. Василь Шпіцер показує приховані за цією ширмою деякі відомі, але старанно замовчувані факти співпраці з нацистами інших народів як на державному чи організаційному, так і на особистісному рівнях їхніх представників. Дослідник сподівається, що це дозволить оцінити міру та обсяг колабораціонізму як явища в цілому й визначити місце українців на тлі решти європейських народів.
«Про колабораціонізм із нацистами українських націоналістів, часто маючи на увазі всіх українців, багато говорили й говорять радянські, польські і навіть декотрі сьогоднішні українські історики. Останнім часом ця тема набрала якогось нездорового наполегливо-стверджувального характеру. Вона постійно фігурує у виступах та промовах російських і проросійськи налаштованих українських політиків, польських журналістів і громадських діячів, розглядалася і підтримана у Європарламенті. Тим самим у суспільній свідомості європейців, та й не тільки, формується думка, що найбільшими колабораціоністами а, відповідно, і найбільшими ворогами людства у роки Другої світової війни були українці. Але ж лідери української національно-визвольної боротьби, які по війні легально жили в Європі й активно провадили політичну та громадську роботу, не притягалися до відповідальності за колабораціонізм. Ба більше, агента КГБ, який за дорученням Москви здійснив убивство Степана Бандери, суворо покарав справедливий німецький суд! Отож несправедливо називати колабораціоністи осіб і громадян окупованих держав, оскільки вони не з власної волі ставали громадянами держави-окупанта і змушені були дотримуватися законів і правил поведінки загарбника, бо в іншому разі на територіях, підпорядкованих нацистам, на них очікувала загибель. Також несправедливо називати колабораціоністами бездержавні народи. Які за допомогою ворогів своїх окупантів прагнуть звільнитися з неволі і побудувати власну державу, – а це словаки, хорвати, євреї, українці, білоруси, народи Балтії, курди та інші,» – вважає Василь Шпіцер.
Цікаво, що історичні дослідження не є фахом випускника Львівської політехніки й кандидата технічних наук Василя Шпіцера, а лише захопливим, проте плідним хобі. Екс-мер досліджує життєписи своїх видатних краян із Стрийщини і вже видав у співавторстві з Володимиром Морозом книжку «Крайовий Провідник Володимир Тимчій- «Лопатинський», описав і опублікував під назвою «Мати повстанця» історію боротьби воїнів УПА із с. Нижньої Лукавиці Петра Одинака-«Підкови» та його брата Тимофія- «Степана», розповідь про майора і польового священика, Долинського декана, отця крилошанина Семена Шпіцера, пошукову статтю про отця митрата Андрія Білецького, підготував для Стрийського музею «Борцям за волю України», розташованому в колишній стрийській тюрмі, архівні матеріали, описавши долю в’язнів цієї катівні Петра Дмитришина, Степана Тимчія, Осипа Грицака.
У презентації видання «Колаборанти» узяли участь Лауреат національної премії України ім. Т. Шевченка поет і літературознавець Ігор Калинець, автор публіцистичних телепрограм, редактор і видавець Ярослав Сватко, керівник Львівської обласної організації партії „Конгрес Українських Націоналалістів” Микола Пшевлоцький. Аудиторія схвально поставилася до пропозиції колеги Василя Шпіцера – колишнього мера Івано-Франківська (1994-98) та заступника голови облдержадміністрації (2004-08) Богдана Боровича ініціювати судовий процес за фактом масових страт, що їх вчинили як злочин супроти людяності, каральні органи окупаційного режиму Радянського союзу.
Після презентації презентація книжки „Колаборанти” у приміщенні музейного кінолекторію відбувся перегляд і обговорення документального фільму „Золотий вересень”.