9 березня у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» урочистим відкриттям виставки сучасних світлин учасників повстанського руху «Жертва і доля. Вимір національного існування» було вшановано пам’ять про Головного командира Української повстанської армії Романа Шухевича, який під час сутички із енкаведистами 5 березня 1950 року застрелився в оточеній конспіративній квартирі в селі Білогорщі, аби не датися живим до рук ворога.
Галерею портретів діячів українського підпілля та УПА привіз до Львова відомий київський фотограф Юрій Нестеров, для якого приємною несподіванкою вернісажу стала присутність Героя України Юрія Шухевича. Син легендарного Головного командира УПА Юрій Шухевич, який входить до наглядової ради Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», подякував автору, уродженцю Луганщини, за самовіддану працю із фіксації спогадів про повстанське минуле.
Публіцист і дослідник визвольної боротьби Ярослав Сватко, який допомагав Юрію Нестерову в пошуках колишніх зв’язкових, членів підпільної мережі ОУН по усій території України, відзначив дуже вдалий психологічний підтекст, розкритий у прямій мові коментарів до кожного фотопортрету, що створює ефект живого спілкування із портретованими.
На жаль, далекі відстані, хвороби та березнева негода не дали можливості прибути на відкриття жодному з персонажів репрезентованих світлин, однак слово узяв Василь Кривуцький, брат Надії Кривуцької, котра тепер мешкає у Запоріжжі. Відтак присутні довідалися, за яких обставин селянські родини виховували відданих боротьбі за власну державність українських патріотів.
Стоячи вітали відвідувачі музею виступ ансамблю «Відгомін», тріо учасниць якого під керівництвом 95-літньої Ірини Шуль виконало дві повстанські пісні, а закличний приспів однієї із них «Вкраїна мусить бути!» підхоплював хором увесь зал.
На завершення презентації Юрій Нестеров розповів, що знімав серію фотопортретів аналоговою камерою, оптика якої дозволяла залишати йому в різкому фокусі очі інтерв’юерів, що було так важливо для поставленого творчого завдання розкрити психологію персонажа суто засобами світлинярства. Проект передбачав, що фотограф їздить різними регіонами України, робить по 12 кадрів кожної особи, а потім добирає із них найвиразніші та найхарактерніші.
«Передовсім я шукав правду», — наголосив Юрій Нестеров, пояснивши, що як професійний репортер обрав саме фотографію інструментом для цього пошуку. «Цей проект, який дався мені не без труднощів, я завершив. Приємно, що віднині він у гарному експозиційному оформленні знайшов достойне місце в музеї, де із ним зможуть ознайомитися усі охочі», — сказав Юрій Нестеров, даруючи свою авторську колекцію світлин до фондів Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького».
Більше фото тут.
Додано 12.03.2013