Представники Постійного комітету з питань закордонних справ та міжнародного розвитку Канади прибули в Україну для моніторингу стану дотримання прав людини. У четвер 17 травня вони проведуть зустрічі у Львові, зокрема з істориком Русланом Забілим, якого СБУ намагається звинуватити в розголошенні державної таємниці при написанні історичних праць про УПА та історію репресій.

14—17 травня в Україні відбудуться відкриті слухання про стан прав людини, які проведе Постійний комітет Канади з питань закордонних справ та міжнародного розвитку. Канадська делегація складається із 6 членів Парламенту Канади, які проведуть слухання в Києві, Харкові та Львові. У Львові 17 травня відбудеться підсумкова прес-конференція.

Комітет проведе кілька сесій слухань на такі теми: вибіркове судочинство, стан бізнес-клімату в Україні, ситуація із громадянським суспільством та правозахисними організаціями, розвиток політики в Україні, підготовка до майбутніх виборів. Канадці зустрінуться із представниками Комітету закордонних справ ВРУ, Міністерства закордонних справ, Генеральної прокуратури, Міністерства юстиції, ЦВК, Уповноваженим ВРУ з прав людини, з громадськими організаціями та правозахисниками.

До складу делегації Парламентського комітету входять: Боб Дечерт, парламентський секретар Міністерства закордонних справ; Люіс Браун, парламентський секретар Міністерства міжнародної співпраці (CIDA); члени Парламенту: Дейв Ван Кестерен, Ніна Ґрівал, Лінда Дункан, Ральф Ґудейл, а також представники української спільноти Канади: Тарас Залуцький (Конгрес українців Канади), Богдан Онищук (Канадська українська фундація) і Борис Потапенко (Ліга українців Канади).

«Результати дослідження стануть критичною точкою для уряду Канади у визначенні наступних кроків у майбутній співпраці з Україною», — наголосив Богдан Онищук, головуючий Канадської української фундації.

У Львові 17 травня відбудеться зустріч, на яку запрошено директора Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого (14:00, конференц-зал готелю «Нобіліс», Львів, вул. Фредра, 5).

Під час наради члени моніторингової місії ознайомляться із ситуацією з кримінальною «справою істориків», відкритою Службою безпеки України у вересні 2010 року.

Нагадаємо, що СБУ незаконно затримала і 14,5 годин допитувала Руслана Забілого, вилучивши в нього комп’ютер з електронними копіями документів та науковими працями з історії визвольного руху та політичних репресій. Після обшуків і конфіскацій в Національному музеї «Тюрма на Лонцького», СБУ наклала на кримінальну справу гриф «цілком таємно», що — говорять правозахисники — обмежує право істориків на захист. Сьогодні справа ще не закрита, комп’ютери не повернуто, незважаючи на те, що закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини.

Члени Канадського парламенту проведуть прес-конференцію у Львові.

17 травня, 17:00 (готель «Нобіліс», вул. Фредра, 5, додаткова інформація за телефоном: +38 067 912-39-35, +38 097 087-15-49)

Додатково:

1. Повна програма відкритих слухань про стан прав людини, які проведе Постійний комітет Канади з питань закордонних справ та міжнародного розвитку.

2. Програма перебування у Львові.

3. Інформація про «справу істориків».

Повна програма відкритих слухань про стан прав людини, які проведе Постійний комітет Канади з питань закордонних справ та міжнародного розвитку

http://imi.org.ua/node/38005

Програма перебування у Львові

Львів, четвер, 17 травня 2012

9:30

Круглий стіл щодо регіонального економічного розвитку (CIDA проектів)

Учасники:

  • Валерій П’ятак, заступник начальника Львівської обласної ради;
  • Денис Шмигаль, начальник головного управління економіки Львівської обласної державної адміністрації;
  • Сергій Кисельов, начальник Головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Львівської обласного управління;
  • Олександр Кобзарев, виконувач обов’язків голови, Інститут міста;
  • Соломія Рожко, MLED регіональний координатор проекту у Львівській області;

Місце: конференц-зал, готель «Нобіліс».

 

Обід (за запрошеннями)

Учасники:

  • Андрій Садовий, мер Львова;
  • Михайло Костюк, голова ЛОДА;
  • Оксана Винницька, почесний консул Канади у Львові.

 

14:00

Нарада щодо політичної ситуації з регіональної перспективи

Учасники сесії:

  • Ігор Починок, головний редактор, газета «Експрес»;
  • Руслан Забілий, директор Національного музею «Тюрма на Лонцького»;
  • Ярослав Грицак, професор Українського католицького університету;
  • Борис Гудзяк, ректор Українського католицького університету.

Місце: конференц-зал, готель «Нобіліс».

 

15:30

Нарада з питань політичної ситуації з регіональної перспективи

Учасники сесії:

Роман Ілик, Батьківщина;

Ірина Фаріон, Свобода;

Степан Кубів, Фронт змін;

Михайло Козяр, Партія регіонів (ТПГ);

Богдан Панкевич, Республікансько-християнська партія;

Місце: конференц-зал, готель «Нобіліс».

 

17:00

Прес-конференція учасників делегації

Місце: готель «Нобіліс», вул. Фредра, 5

Додаткова інформація за телефоном: +38 067 912 3935 або +38 097 087 1549

 

Інформація про «справу істориків»:

8 вересня в Києві співробітники СБУ незаконно затримали і впродовж 14,5 годин допитували історика Руслана Забілого і без жодної санкції суду та з численними порушеннями процесуального законодавства вилучили у нього ноутбук і два зовнішні жорсткі диски. У цих носіях інформації, окрім наукових досліджень самого Руслана Забілого, містилися електронні копії історичних матеріалів та архівних документів, що не становлять і згідно із законодавством не можуть становити державну таємницю.

Однак 9 вересня з’явилася офіційна інформація СБУ про порушення кримінальної справи за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю. Після цього СБУ провела несанкціонований обшук у кабінетах істориків музею «Тюрма на Лонцького» у Львові й вилучила два ноутбуки, один жорсткий диск, паперові копії історичних документів. Вилучено також відеосвідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009—2010 років.

Перший заступник Голови СБУ повідомив у листі від 14 жовтня про те, що «вказаній кримінальній справі було надано гриф «цілком таємно»». Цей факт правозахисники коментують як спробу обмежити право на захист Р. Забілого та щоб обмежити громадський контроль за цією справою.

На захист Забілого висловилися кілька сотень вчених із всього світу та правозахисні і громадські організації.

У липні 2011 року СБУ провела допити всіх працівників Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» (включно із заступником директора, науковими співробітниками, технічним персоналом і навіть тими особами, що на той час звільнилися з роботи). Допити загалом тривали близько тижня, що працівники музею розцінювали як тиск на них і їх професійну діяльність із дослідження репресій та фактів порушень прав людини у ХХ столітті.

Протягом цих 1,5 року СБУ у публічних виступах її керівництва та прес-служби неодноразово змінювала свою юридичну позицію, заявляла про начебто нерозсекреченість вилучених документів (в тому числі, скопійованих у колишніх архівах КГБ Литви та скачаних із сайту kgbdocuments.org), а також про наявність, на їх думку, в матеріалах конфіденційної інформації.

Нагадаємо, що Державною таємницею є лише та інформація, яка визначена такою Законом України «Про державну таємницю». І саме за її розголошення передбачена кримінальна відповідальність. Інформація, яка належить до держтаємниці, перелічена у спеціальному документі «Звід відомостей про державну таємницю». Жодних історичних документів у цьому переліку немає. Закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини і громадянина та незаконні дії органів державної влади та їх посадових осіб.

Не зважаючи на це, відкрита раніше кримінальна справа не закрита, історик Руслан Забілий, працівники Національного музею «Тюрма на Лонцького» та їх колеги перебувають у постійній атмосфері невизначеності та загрозливості. Матеріальні цінності (комп’ютери, жорсткі диски) досі не повернуто, як і значна частина електронних копій документів.