«Проспект» — один з найстаріших цвинтарів Торонто. Тут ховали українців ще тоді, коли вони не мали власних кладовищ. Тому і розкидані їх могили по всій території, — як поодинокі зорі на непогожому небі, — спробуй відшукати...
Про існування цієї могили я дізнався з «Бюлетня Союзу бувших українських вояків у Канаді» за квітень-липень 1959 р. Там повідомлялося про поховання в ній уродженця Куп'янська (нині Харківської обл.), сотника артилерії армії УНР Олександра Савченка. Унікальності цій могилі додає те, що там покояться полковник армії УНР Олександр Васильович Петлюра (рідний брат С.В. Петлюри) та підполковник Тиміш Омельченко.
Їх долі (як і сотн. Савченка) пов'язані й зі Слобожанщиною: Олександр Петлюра у січні 1918 року допомагає братові Симону в організації Гайдамацького Коша Слобідської України, а 25 січня 1918 р. виїжджає до окупованої російськими більшовиками Шостки, де стає на чолі таємної бойової повстанської організації. А Тиміш Омельченко, трохи згодом, з 1 вересня 1918 р. служив молодшим старшиною 32-го пішого Сумського полку Армії Української Держави. До слова сказати, — приблизно тоді ж і О.Петлюра повертається до військової служби, незважаючи на братову опозиційність до Скоропадського. Згодом: Польща, табори, нелегке емігрантське життя і... редакторська робота — в усих трьох.
А завершення життєвих доріг — в Канаді.
Тоді, 1959 року, в Торонто ще буяло ветеранське життя учасників перших Визвольних Змагань: діяв Воєнно-історичний інститут і Музей Українського Війська, проводились виставки бойових прапорів і тисячні збори ветеранів. А на Вояцькій могилі — панахиди в пам'ять полеглих за Україну.
Часи змінилися. Вже не стало не тільки ветеранських станиць (Торонто, Гамільтон, Саскатун, Вінніпег, Сен Кетеринс), а й самих ветеранів. У Вояцьку Могилу ліг і багаторічний організатор ветеранського життя, (і теж редактор) підполковник Іван Липовецький. І залишається думати-гадати: де ж їхні архівні та музейні скарби?
Могила знайшлася легко. Якраз біля неї розломилося і впало дерево, привернувши нашу увагу.
Подумалось, що так і з пам'яттю нашою: треба, щоб щось із неба впало. Тоді, може й піднімемо...
Геннадій Іванущенко
(історик, головний редактор інтернет-проекту «Сумський історичний портал». Живе і працює в м. Лондон (Велика Британія).