21 липня у Національному музеї меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбувся вечір пам’яті двох уродинників цього дня – поетів «Празької школи» та визначних діячів українського підпілля Олега Ольжича та Олени Теліги, які загинули під час Другої світової війни в застінках гестапо.

З нагоди дня народження відомих українських патріотів, котрі впали жертвою нацистського окупаційного режиму, на другому поверсі музею розгорнуто виставку «Держава не твориться в будучині, держава будується нині…» та книжкову експозицію сучасних видань поезії і публіцистики Олега Ольжича та Олени Теліги.

Із доповіддю про дослідницький доробок в археології Кандиби Олега (Ольжича) виступив науковий співробітник Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Дмитро Юліанович Павлів. Зокрема він зазначив, що недавня сенсаційна знахідка на горі Жупан біля Винник підтверджує сміливі гіпотези Олега Кандиби, про те, що трипільська культура була розповсюджена не тільки на Подніпров’ї, а й Подністров’ї. «На горі Жупан знайдено кераміку трипільської культури та культури лійчастого посуду, а також рештки двоярусного житла трипільців у вигляді глинобитної каркасної конструкції, — це найбільш західне з нині відомих трипільських поселень у Трипільському ареалі. Загалом археологічні дослідження Олега Кандиби та його публікації лишаються актуальними за значенням і нині, по суті завдяки цьому вченому-досліднику широкий світ – аж до американського континенту — довідався про трипільську культуру», — наголосив археолог Дмитро Павлів.

Присутні на вечорі заслухали рецитацію як поезії Олега Ольжича, так і спогадів про літераторів-підпільників, які залишив у творі «На коні вороному» Улас Самчук. Після перегляду документального фільму режисера Аркадія Микульського «Я камінь з Божої пращі», в обговоренні кінорозповіді про життя і загибель Олега Ольжича узяли участь члени обласної організації ОУН, які ініціювали цей меморіальний захід, а також бібліотекарі філії №6 імені Олега Ольжича централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Львова.

Життю, творчості і геройському чину Олени Теліги буде присвячено також і недільний кінолекторій у музеї «Тюрма на Лонцького». Захід відбудеться 24липня о 13.00. Вхід до музею на кінолекторій – вільний.

Фотозвіт події