День Соборності_Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року словами: “Народе України. Твоєю силою, волею, словом стала на Землі українській вільна Народна Республіка”. Так розпочинався текст IV Універсалу Української Центральної Ради.

2 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві відбулося проголошення Акту злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину незалежну державу. В “Універсалі соборності”, зокрема, йшлося: “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”.
22 січня відзначаємо дві рівнозначні за вагою події української історії: перше проголошення незалежності України 1918 року та Акту Злуки українських земель рівно через рік – 1919-го.
2016-го незалежна держава Україна святкує своє 25-річчя. 24 серпня 1991-го Верховна Рада прийняла Акт проголошення незалежності, а 1 грудня того ж року українці схвалили його на референдумі. Це точка відліку історії сучасної Української державності. Утім, історики справедливо відзначають: 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення незалежності України.
“Визволяючись від гніту імперій — Російської та Австро-Угорської, українці використовували кожну можливість для реалізації ідеї державності. На початку 20 століття світ побачив суверенну державу – Україну, якій не судилось вистояти у світовому військовому катаклізмі. Проте визвольний рух за відновлення державності не спинився, і врешті досяг мети: Україна знову стала незалежною. З 1991 – назавжди”, — говорить історик, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Відтак Український інститут національної пам’яті пропонує вважати 2016-й Роком Державності України і гасло цьогорічного вшанування — Незалежність: від 1991-го назавжди.
Як відомо, історія виборювання Україною незалежності в ХХ столітті  має 7 ключових подій:

22 січня 1918 року – проголошення незалежності Української Народної Республіки;

15 березня 1939 року – проголошення незалежності Карпатської України;

30 червня 1941 року – проголошення Акту відновлення української державності;

16 липня 1990 року – ухвалення Декларації про державний суверенітет України;

1 листопада 1918 року – день “Листопадового чину”, повстання у Львові, в результаті якого постала Західноукраїнська Народна Республіка;

24 серпня 1991 року — проголошення Акту незалежності України.

1 грудня 1991 року – Всеукраїнський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.
“22 січня натомість важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності України. Святкування цього дня саме в такому форматі підкреслює тяглість традиції української державності у ХХ ст.”, — пояснює керівник Інституту національної пам’яті.
Історики Українського інституту національної пам’яті підготували відповідні інформаційні матеріали. Завантажити їх можна за посиланням. Запрошуємо  вільно використовувати їх у ваших публікаціях. Так само вільними для поширення є інфографіка, що показує ключові події утвердження української незалежності, та плакат, присвячений соборності, у додатку до листа (автор — Ольга Сало).

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті

uinp.ua@gmail.com

тел.: +380 44 253-15-63+380 95 628-16-01

Дні незалежності_