17 червня, вранці, після важкої хвороби, померла відома львівська громадська діячка Віра Лясковська, яка входила до Наглядової ради Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького».

Вона назавжди залишиться у нашій пам’яті доброю Наставницею, Захисницею і Помічницею.

Уродженка Черкащини, чиє дитинство минуло у сільській глинобитній хатині, де стіни прикрашали образи, була закохана у Львів та його архітектуру. Під час навчання в «Політехніці» спроектувала частину корпусу, в якому потім лишилася працювати. Стверджувала, що у справах захисту пам’яток, природи й сакральних споруд та людей завжди відчувала підтримку Бога.

Замолоду потоваришувала із представниками творчою інтелігенцією, котра належала до українського культурного опору радянській системі. Шанувала народну пісню, не відчувала віку, дуже любила працювати і бути серед молоді.

Виборюючи незалежність України, самовіддано поринула у громадську роботу, згадуючи згодом: «Початок 1990-х – це був дуже цікавий політичний період, був такий здвиг, хоча потім все змінилося. Ірина Калинець була депутатом Верховної Ради. Я тоді була заступником голови облвиконкому, головою Львівської облради був Чорновіл. Ми всі щиро взялися за реформування».

Із 2005 р. Віра Лясковська узяла активну участь у створенні музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького». Вона була однією з організаторів громадських заходів із збереження цього місця памяті. Брала основну участь в засіданнях Робочої групи із створення музею та послідовно відстоювала втілення ідеї творення музею в колишній в’язниці НКВД.

Завдяки наполегливим зусиллям Віри Лясковської було встановлено хрест на місці нацистського концентраційного табору «Шталаг-328», а сам ансамбль оборонних споруд Цитадель як пам’ятку історії, архітектури, містобудування (1851–1854 роки, 1941 – 1944 роки) на вул. Грабовського у Львові внесено до переліку об’єктів культурної спадщини національного значення (постанова Кабінету Міністрів України про Державний реєстр нерухомих пам’яток України). Віра Лясковська вважала, що надання Цитаделі статусу національної пам’ятки відкриває нові можливості для музеїфікації і збереження цього місця пам’яті.

Довідка

Віра Дмитрівна Лясковська народилася 17 грудня 1938р. у с. Добра Манджівського р-ну Черкаської області.
У 1967р. закінчила Львівський політехнічний інститут, за фахом інженер-будівельник. Трудову діяльність Віра Лясковська розпочала у 1958 році, працювала бригадиром 1-ї будівельної дільниці «Шляхбудтресту», у будівельній бригаді «Львівської залізниці», старшим техніком Військпроекту №397 Міноборони СРСР, головним інженером «Укрпівденькомунбуду». Далі працювала майстром, виконробом на виробництві, інженером, старшим інженером, керівником групи, головним інженером проекту у проектних інститутах до 1969 року.
Від1969-го по 1988 рік Віра Лясковська працювала начальником СПКБ Львівського політехнічного інституту.
У 1988—1990 роках пані Віра очолювала Львівський обласний комітет по охороні праці. Протягом 1992 – 1993 років працювала заступником голови Львівського облвиконкому. Була депутатом Львівської міської ради восьми скликань: п'ять разів обиралася в радянський період, за незалежності — тричі.

Від 1993р. Віра Лясковська була проректором Львівського державного інститут фізичної культури. Як член-кореспондент входила до Академії будівництва України. Нагороджена двома орденами княгині Ольги.