23 – 27 червня 2013 року представники Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» та Центру досліджень визвольного руху В’ятрович Володимир, Дерев’яний Ігор, Єзерська Ірина, Ісаюк Олеся, Когут Андрій, Когут Ірина, Кулик Ігор, Шпак Аліна взяли участь в Міжнародній науково-практичній конференції «Особа в тоталітарному суспільстві: рефлексії XXI століття», що проходила в Одесі.

Організаторами конференції виступили Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, профком співробітників ОНУ імені І. І. Мечникова, профком студентів та аспірантів ОУН імені І. І. Мечникова, Міжнародний благодійний фонд національної пам’яті України, Академічний центр «Наука та освіта».

У день відкриття конференції 24 червня відбувся круглий стіл «Право на правду: проблеми відкриття архівних джерел і доступу до інформації». На якому відбулося обговорення проекту концепції забезпечення відкритого доступу до архівів карально-репресивних органів СРСР. Безперешкодний доступ дослідників до раніше заборонених матеріалів забезпечує заповнення «білих плям» в історії та сприяє встановленню історичної справедливості. Оскільки, знання про злочини тоталітаризму убезпечить нас від їх повторення в майбутньому.

Учасники конференції обговорювали різні аспекти досліджень тоталітаризму: культурне життя, педагогічне виховання, релігію, психологію, політику, правозахисну роботу, історіософські проблеми. Ці обговорення відбувалися на таких круглих столах: «Право на правду: проблеми відкриття архівних джерел і доступу до інформації», «Феномен тоталітаризму, особливості тоталітарної свідомості і мислення; репресивна складова», «Типологія тоталітаризму: радянський та нацистський варіанти (аналіз періодів та явищ): 1900 – 1930-ті й 1940 – 1970-ті роки», «Репресована церква. Релігія у стародавньому та сучасному світі», «Поминання», «Стратегія пам’яті. Меморіали», «Науково-документальна серія книг “Реабілітовані історією: проблеми та перспективи роботи”», «Тоталітарний дискурс в культурі», «Наука – освіта – педагогіка: нова раціональність і подолання інтенцій тоталітаризму», «Сучасні проблеми правозахисної діяльності», «Посттоталітарне суспільство і авторитаризм: альтернатива прогресу та стагнації», «Сім’я в сучасному світі: наслідки тоталітаризму і протистояння масовому суспільству», «Мистецтво в тоталітарному й посттоталітарному суспільстві».

Географія учасників була широкою. Окрім науковців з різних міст України (Київ, Львів, Луцьк, Одеса, Миколаїв, Харків, Донецьк, Рівне, Запоріжжя) були ще й гості з Москви, Санкт-Петербурга, Пермі, Красноярська (Росія), Кишинева (Молдова).

Представники Центру досліджень визвольного руху В’ятрович Володимир, Когут Ірина, Когут Андрій, Кулик Ігор, Шпак Аліна представили проект концепції забезпечення відкритого доступу до архівів карально-репресивних органів СРСР та презентували електронний архів Українського визвольного руху. Учасникам круглого столу було представлено наступні матеріали для обговорення: «Правда і брехня в архівах КГБ. Спроба критичного аналізу джерел із сховищ радянських спецслужб» (В. В’ятрович), «Можливості електронного архіву визвольного руху http://avr.org.ua» (А. Когут), «Відкритий доступ до архівної інформації: експертний та регіональний виміри» (І. Когут), «Шляхи та механізми пошуку інформації про репресованих родичів у архівах» (І. Кулик), «Проект Концепції забезпечення відкритого доступу до архівів карально-репресивних органів СРСР» (А. Шпак).

Наукові співробітники Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Дерев’яний Ігор, Ісаюк Олеся, Єзерська Ірина представили на конференції свої матеріали до обговорення, які стосувалися різних аспектів тоталітарного минулого України: «Система таборів спеціального призначення («особлагів») як інструменту боротьби радянської влади проти учасників українського визвольного руху (1948 – 1954) (І. Дерев’яний), «Окупаційний нацистський режим на Львівщині у другій половині 1943 року (на матеріалах звітів підпільних та легальних структур» (О. Ісаюк), «Самоспалення як форма індивідуального протесту в умовах тоталітаризму» (період 1960–1970-х рр.) (І. Єзерська).

Також під час роботи конференції відбулася презентація Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», яку провів науковий співробітник Ігор Дерев’яний. Важливим для музею «Тюрма на Лонцького» було знайомство та налагодження співпраці з представниками музею-табору «Перм-36». Обидва заклади об’єднує те, що постали вони на місці колишніх найголовніших інструментів карально-репресивної системи – в’язниці і концтабору, які стали страшними асоціативними символами тоталітарного СРСР.