img-0005Історики та архівісти Центру досліджень визвольного руху розпочали опрацьовувати новознайдений архів Служби безпеки ОУН. Серед документів — некрологи, протоколи допитів, вишкільні матеріали, інформаційні листівки тощо, більшість з яких 1945—1949 років.
Бідон з документами пролежав в землі 66 років, його випадково виявили 17 березня в Козівському районі на Тернопільщині та передали в Архів Центру досліджень визвольного руху.
“Тут є відомості про більше 100 осіб, загиблих повстанців, — каже керівник Архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач. — Загалом документи дуже гарно збереглися, що рідко буває в таких випадках. Вони посортовані, пронумеровані, акуратно складені, очевидно ними займався якийсь повстанський архівіст. Газети, в які загортали пачки з документами, датуються осінню 1949 року, тому швидше за все саме в цей період і закопали в землю бідон з архівом”.
Як розповів директор музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий, повідомлення про схожі знахідки з’являються близько п’яти разів на рік, але не так часто вони потрапляють до рук істориків.
“Для дослідників-науковців це безцінний матеріал, — переконаний історик. — Кожна знахідка стосується історії визвольного руху на локальній території, її окремого аспекту. Чим частішими є подібні знахідки на локальному рівні — тим більше в науковців шансів відтворити чи реконструювали об’єктивнішу картину подій, зрозуміти її суть та характер, відновити до найменших дрібниць. Адже тут кожна деталь має значення”.
Цінною ця знахідка буде не лише для науковців, але й для нащадків членів ОУН. “Родичі повстанців зацікавлені в установленні обставин смерті, діяльності у підпіллі чи долі своїх близьких. Особливо якщо хтось у підпіллі загинув. Таку інформацію можна знайти тільки в новознайдених документах, розкрити чимало таємниць людських доль”, — розповів Руслан Забілий.
Після опрацювання документів архівістами та реставраторами, їх відсканують, опишуть та викладуть у вільний доступ в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.
У квітні минулого року була схожа знахідка у Бережанському районі на Тернопільщині. Тоді відкопали бідон з близько тисячею документів Служби безпеки ОУН, найважливішими з яких були некрологи повстанців. Ці документи відновлють в реставраційній лабораторії ЦДВР та Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху:
history@cdvr.org.ua
тел./факс: +380 32 247-45-22, +380 63 628-68-69