Колишня політична в'язниця приймає у своїх стінах мандрівний фестиваль документальних фільмів про права людини. Кіно проти диктатури та авторитаризму – гасло цьогорічного фестивалю надзвичайно органічне для музею “Тюрма на Лонцького”, який висвітлює боротьбу людей проти тоталітаризму за індивідуальну та національну свободу.

13 повнометражних та короткометражних фільмів IX Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA складуть програму, що її можна буде вільно переглянути від 11 до 14 жовтня нон-стоп у Національному музеї “Тюрма на Лонцького”, який уже втретє стане базовим майданчиком у Львові для Docudays UA.

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ DOCUDAYS.UA У НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ “ТЮРМА НА ЛОНЦЬКОГО”

 Четвер, 11.10.2012

 • 13.00 — 14.00 Тілом і душею/ Body and Soul Matthieu Bron / Матьє Брон, Mozambique, 2010, 56'
  Вікторія, Маріана та Васко, троє молодих мозамбіканців з фізичними вадами, мешкають у периферійних кварталах Мапуто, столиці Мозамбіку. Вікторія організовує показ мод серед жінок-інвалідів, аби надихнути їх до самоповаги, як її саму тому вчили; Маріана з її жагою спілкування заводить корисні контакти і долає перешкоди урбаністичної архітектури, а Васко неофіційно промишляє тим, що лагодить взуття. Фільм виявляє їхнє ставлення до самих себе та до інших людей, а також ставить універсальні питання про те, як знайти своє місце в суспільстві.
 • 14.00 — 15.30 Спеціальний рейс / SpecialFlight FernandMelgar Фернан Мейґа, Switzerland, 2011, 90'
  Фільм простежує щоденне життя депортаційного центру в Женеві, де 25-30 людей чекають, коли їх відправлять назад. «Назад» означає не «додому», а до такого собі місця на мапі, обтяженого довгими застарілими кордонами. У Реджипа, який приїхав з Косово, є вибір: можна скоритися та полетіти звичайним рейсом. Або на нього чекатиме спеціальний рейс з наручниками, поліцейським конвоєм та, в разі потреби, з застосуванням сили.
 • 15.30 — 16.00 Циркові гастролі / TheCircusTour, JaakKilmi, AndresMaimik / Яак Кілмі та Андрес Маймік, Естонія / Estonia, 2011, 28'
  У ХХІ столітті, коли переосмислюється роль циркових тварин, невтомний естонський бізнесмен живе у своєму власному омріяному цирковому світі. Він прагне врешті-решт заснувати в Естонії державну циркову компанію. Але проти жорстокого поводження з тваринами в його цирку виступають захисники тварин. Активісти скрізь їздять за трупою, влаштовують демонстрації та закликають людей бойкотувати цирк. Але врешті-решт до діла береться рука Божа.
 • 16.00 — 17.00 Колись ми станемо щасливими / We'llbehappyoneday, Paweł Wysoczański / Павел Височанські, Польща / Poland, 2011, 42'
  У фільмі йдеться про Даніеля, юнака з Ліпіни, найбільш нужденного містечка в усій південній Польщі. Даніель прагне вирватися з суцільної бідності. Озброєний камерою на мобільному телефоні, він вештається своїм кварталом, розпитуючи дітей та дорослих про їхні мрії. Чи справдяться ті мрії бодай для когось? Поки він фільмує, перед нами розгортається прихована площина: любов між Даніелем та його харизматичною бабусею. Чи він коли-небудь спроможеться закінчити свій фільм?

 П’ятниця 12.10.2012

 • 12.30 — 13.30 La Machina, Thierry Paladino/Тьєррі Паладіно, Poland, 2011, 52'
  Це фільм-мандрівка, звичайна та водночас поетична подорож старого майстра-лялькаря та його юного помічника. Хлопець мандрує вперше. Недосвідчений, він радіє усьому, адже відбувається його ініціація. Майстер, у свою чергу, добре усвідомлює, що для нього мандрівка може видатися останньою. Стоїть сонячне південне літо, і вони удвох їдуть у старій вантажівці. З собою взяли освітлення, портативну сцену та набір ляльок. Їздять від міста до міста, влаштовують вистави для сільських людей та возять із собою свій власний світ та свої історії.
 • 13.30 — 14.30 Історія без терміну давності, Валерій Балаян, Канада, 2011, 60
  Цей фільм оповідає історію двох колишніх офіцерів спецслужби Казахстану, які зазнали переслідувань та катувань за вірність присязі та воїнському обов’язку. Їхній кат, колишній зять президента Казахстану Рахат Алієв, втік на Захід та одержав політичний притулок. Сьогодні він виступає як головний правозахисник казахського народу, але правда про нього та його злочинну діяльність виходить назовні.
 • 14.30 — 16.00 Шахта №8 / Pit no 8, Маріна Каат, Естонія-Україна, 2010, 95’
  У самому серці шахтарського регіону усі копають – пенсіонери, безробітні шахтарі та навіть діти. Декілька років тому відчайдушні городяни почали нелегально видобувати сировину. Тепер вони копають усюди: у закинутих шахтах, підвалинах зруйнованих будинків, сусідніх лісах, парках відпочинку та на власних овочевих грядках. Емоційно потужна історія боротьби за існування зосереджується на сім’ї Сіканових. Один з трьох дітей, 15-річний Юрій, онук колись впливового керівника радянського заводу, відкладає свої мрії задля того, щоб забезпечити майбутнє сестер. Єдиним способом це зробити виявляється ризикований та незаконний видобуток решток вугілля у колись заможному шахтарському місті України.
 • 16.00 — 16.30 Ностальгія за віконним склом, Валерій Балаян, Росія, 2011, 24
  Валерій Балаян співставляє відеоряди історичних подій з філософськими роздумами російських істориків у радіопередачі 1990 року. В результаті глядач стає свідком того, як справджуються деякі пророцтва щодо розвитку російського суспільства останніх двадцяти років. Картини минулого й сьогодення коментуються російськими мислителями Михаїлом Геллером, Дмитрієм Сеземаном і Мерабом Мамардашвілі. До фільму увійшли унікальні кадри: прем’єра фільму Каяття Абуладзе в Москві у 1989 році, дискусія на Арбаті часів перебудови 1987 року, кадри суспільних протестів пострадянського періоду та правоекстремістських виступів у Москві в грудні 2010 року. Мераб Мамардашвілі доходить висновку: система, що називалася радянською, як історичний тип цивілізації не вмерла, «бо те, що не жило, не може вмерти». Як раніше, так і двадцять років по тому актуально дати людям можливість вибору. «Дозвольте людям вставляти вікна»!

Субота 13.10.2012

 • 12.30 — 13.20 Outro, Julia Panasenko/ Юлія Панасенко, Russia, 2010, 43'
  Два тижні до зустрічі з матір’ю. Один місяць до смерті. Але першого вона боїться набагато сильніше.
 • 13.20 — 14.30 Інша сцена / AnotherStage, NormaNebot / Норма Небот, Іспанія / Spain, 2010, 69'
  Кілька міцних чолов’яг з татуюванням стрибають по сцені. Вони когось імітують, танцюють тримаючись за руки, перевдягаються і час від часу нестримно регочуть. Вищезгадана сцена знаходиться всередині в'язниці Quatre Camins у Барселоні. Роки минають, і Джорджо, Рауль, Джонні, Кікно та Пабло постають перед нами у надзвичайно інтимних, ба навіть ніжних подробицях, через різні прояви як на сцені, так і поза нею. При цьому їхні історії розгортаються всередині театральної трупи, яка інколи м’яко, а інколи напрочуд уперто тримається вкупі в межах тюремних стін.
 • 14.30 — 15.30 Про гангстерів / Gangster Project, Teboho Edkins / Тебого Едкінс, Germany-South Africa, 2011, 55'
  У Кейптауні (Південна Африка) рівень насильства й нерівності у суспільстві – один з найвищих у світі. Юний білошкірий студент кінофакультету разом з оператором полишають свій комфортний безпечний квартал; режисер хоче зняти фільм про гангстерів з великої літери. Він довго розшукує достатньо «кінематографічного» персонажа і нарешті натрапляє на принадну для нього банду та поринає в її повсякдення. Невдовзі реальність бере своє: замкнене гангстерське життя не збігається з усталеними уявленнями. Через 20 років після перших демократичних виборів суспільство Південної Африки лишається глибоко розділеним, а діалог та розуміння видаються неможливими й недосяжними. Фільм на межі ігрового й документального, коли розкриваються справжні істини, коли ігрове перестає бути ігровим, а різниця втрачає свій сенс.
 • 15.30 — 16.30 Грішна хвороба / Sinner'sDisease, JanJaapKuiper / Ян Яап Кейпер, Голландія / TheNetherlands, 2011, 56'
  31-річна росіянка Саша Волгіна – ВІЛ-позитивна та вагітна. На даний момент темпи поширення епідемії СНІДу в Росії – найвищі у світі. Понад 1 млн. росіян живуть зі статусом ВІЛ; більшості з них нема й 35 років. Втім, медикаментів постійно бракує, уряд не фінансує профілактику СНІДу, а наркомани стрімко криміналізуються. Саша очолює групу активістів, котрі намагаються зарадити цій ситуації. Режисер Ян Яап Кейпер слідує за нею в її щоденній боротьбі за виживання.

Неділя 14.10.2012

 • 13.00 — 14.40 Народ незліченний / A People Uncounted, Aaron Yeger / АаронЄґер, Canada, 2011, 99'
  Фільм Народ незліченний оповідає справжню історію ромів, котрих зазвичай звуть циганами; народу, котрий у народній культурі водночас романтизують і паплюжать, котрий витримав багато століть нетерпимості та переслідувань — близько 500 тисяч було вбито під час Голокосту. Фільм простежує колоритні, але часто-густо важкі долі ромів і те, яким чином трагедії з минулого творять їхнє сьогодення. Стрічка знімалася у 11 країнах; у ній задіяні десятки циганів: ті, хто пережив Голокост, історики, активісти та музиканти. Багатими переплетіннями ромської поезії, музики та щирих оповідей з перших вуст фільм викликає до життя історію цього народу. В той час, коли у Європі палає етнічна нетерпимість, Народ незліченний проливає світло на унікальну культури, а ромська казка стає знаковою в контексті світової історії расизму та геноцидів.