Волинська трагедія через історію до порозумінняУ Луцьку на базі історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбулась Всеукраїнська наукова конференція «Волинська трагедія: через історію до порозуміння», яка тривала два дні (19—20 червня). Співорганізаторами конференції стали Міністерство освіти і науки України, Волинська обласна державна адміністрація, Інститут українознавства імені І. Крип’якевича НАН України.

Подія розглядає актуальну тематику україно-польських відносин у роки Другої Світової у таких аспектах:
— концепції та інтерпретації конфлікту;
— польський та український національні рухи в роки Другої світової війни;
— вплив зовнішніх чинників на українсько-польські відносини;
— передісторія та відлуння Волинської трагедії;
— українсько-польське протистояння в історичній науці та суспільній пам’яті;
— усна історія у студіях міжетнічних відносин;

Володимир В’ятрович (голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху) вносив ясність у події 11 липня 1943 року, аналізуючи трагедію та спекуляції навколо цієї тематики. Руслан Забілий (директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького») виступив із доповіддю про волинський конфлікт на Волині та Галичині в контексті тактики УПА. Іван Патриляк (доцент кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка) аналізував проблему співпраці польського населення на Волині з німецькою окупаційною адміністрацією, а Ігор Дерев’яний (старший науковий співробітник Національного музею меморіалу «Тюрма на Лонцького») подав на конференцію статтю, яка окреслювала основні проблеми окупаційного характеру польського режиму на західноукраїнських землях в 1918—1939 роках.

Польська сторона, яка була запрошена на конференцію для конструктивної дискусії і досягнення порозуміння, цілком її проігнорувала.