У четвер, 4 вересня 2014 року,  о 15:00  у Музеї Ольги Басараб при Львівській ЗОШ № 49 на вул. О. Басараб, 4 у Львові (бічна вул. Зеленої біля Водоканалу) за участю представників громадськості Львова відбудеться ювілейний меморіальний захід «Герої не вмирають!» з нагоди 125-ліття від дня народження української героїні Ольги Басараб.

Ольга Басараб, яка народилася 1 вересня 1889 р., була організаторкою 1 жіночої чоти УСС у Львові. У 1918–1923 рр. працювала секретарем українського посольства у Фінляндії, бухгалтером посольства України у Відні, будучи водночас українською розвідницею відвідувала Данію, Німеччину, Норвегію, інші держави. Провадила харитативну й просвітницьку діяльність у Комітеті допомоги раненим і полоненим у Відні та в Комітеті допомоги цивільному населенню, за що відзначена міжнародною організацією Червоного Хреста. Належала до управи Українського жіночого союзу у Відні, Головної управи філії Союзу Українок у Львові, активно співпрацювала з Українською Військовою Організацією, була зв'язковою полковника Євгена Коновальця.

basarab1

9 лютого 1924 р. Ольгу Басараб арештувала польська поліція, ув'язнивши її у тюрмі на вул. Яховича (нині — Ак. Кучера,5). Під час слідства із застосуванням тортур підпільницю закатували. Маніпуляції поліції, яка намагалася обставити це як випадок самогубства, спричинили масове громадське обурення. Кампанію протесту розпочав «Союз українок», акцію продовжили інші українські товариства Галичини й осередків еміграції.

26 лютого відбулася ексгумація тіла Ольги Басараб, після чого  загиблу перепоховали на Янівському цвинтарі за участі декількох тисяч львів'ян. Після похорону відбулася масова демонстрація.

Могила О. Басараб на Янівському цвинтарі в міжвоєнні роки стала об'єктом паломництва українців, а її ім'я огорнув  ореол мучеництва боротьби за соборну й незалежну Україну.

Програма  меморіального заходу: 

Музейна зустріч

 1. Привітальне слово директора школи п. Йосипа Тирана
 2. Екскурсію музеєм провадить завідувач п. Леся Галамушка

Промови у музичній аудиторії

 1. Зеновія Лисак, «Союз українок»
 2. Декламація 4 поезій про Ольгу Басараб – учні школи
 3. проф. Любомир Сеник
 4. Євген Перепічка, дослідник історії визвольного руху
 5. Декламація 4 поезій про Небесну сотню – учні школи
 6. Анна Кос, директор музею «Львівської політехніки»
 7. Роман Коритко,  письменник і краєзнавець
 8. проф.Степан Трохимчук, Львівське обласне об’єднання ветеранів
 9. Представлення проекту пам’ятника О.Басараб на вул.Зеленій у Львові (скульптор Любомир Яремчук, архітектор Ярослав Климовський)
 10. Наталя Криничанка, ГО «Етра»
 11. Музичні виступи

Модератор зустрічі – журналістка Вікторія Садова