У рамках програми «Проблема тоталітарної спадщини в Україні» у п’ятницю, 11 жовтня, досвід роботи Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» у Львові (колишня тюрма КГБ й гестапо) вивчатимуть німці, австрійці та поляки, об’єднанні Товариством святого Максиміліана Кольбе.

Закордонні учасники програми «Проблема тоталітарної спадщини в Україні» із Мюнхена, Варшави та Відня на чолі із доктором Йорґом Люєром зустрінуться з директором Національного музею меморіалу «Тюрма на Лонцького» Русланом Забілим для дискусії про подолання наслідків тоталітаризму. Модератором дискусії виступить колишній радянський дисидент і правозахисник, віце-ректор Українського католицького університету у Львові Мирослав Маринович.

На поминання жертв тоталітарних режимів учасники програми долучаться до молебню у східнохристиянській традиції на території колишньої тюрми, де за тоталітарних режимів відбувалися розстріли в’язнів різного етнічного походження. Панахиду відслужить єпископ-помічник Львівської архієпархії УГКЦ владика Венедикт (Алексійчук).

Паломницькою ходою зі свічками учасники програми «Проблема тоталітарної спадщини в Україні» вирушать від музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» до Цитаделі дорогою, якою нацисти вели багатьох в’язнів до шталагу та ще одного місця розстрілів. На Цитаделі відбудеться покладання квітів біля хреста і прозвучить молитва «Отче наш» різними мовами.

Довідка

Святий Максиміліан Марія Кольбе (Раймунд Кольбе, 8 січня 1894 — 14 серпня 1941 р.) — польський священик-францисканець, який прийняв постриг у Львові в монастирі францисканців на теперішній вул. Короленка. На початку XX століття створив особливу церковну організацію — Militia Immaculata (Воїнство Непорочної Діви). Метою існування Воїнства стало звернення до Бога грішників і ворогів Церкви через заступництво Діви Марії. Кольбе вважав, що для досягнення цієї мети треба використовувати останні досягнення науки і техніки, передусім технології масових комунікацій. У Польщі під Варшавою заснував монастир Непокалянув. У другій половині 1930-х років до складу величезного монастирського комплексу входили редакція журналу «Лицар Непорочної» (750 000 примірників щомісяця!), семінарія, радіостанція, оснащена новітнім обладнанням друкарня, залізнична станція, автостоянка, пожежна команда, склади, шевські, столярні, швейні, слюсарні майстерні і навіть невеликий аеродром. У 1930-х рр. здійснив низку місіонерських подорожей до Китаю і Японії. Після того, як Німеччина напала на Польщу, Непокалянув став притулком для тисяч біженців, зокрема для 2000 євреїв, яких Кольбе ховав від нацистів. Під його керівництвом запрацювала нелегальна радіостанція. 17 лютого 1941 р. Максиміліана Кольбе арештувало гестапо і ув'язнило до варшавської в'язниці Павяк. 25 травня того ж року його перевели в нацистський концтабір Освенцім. Він став номером 16670. Загинув, добровільно пішовши на смерть заради незнайомої йому людини. 10 жовтня 1982 року Папа Римський Іван Павло II зарахував Максиміліана Кольбе до лику святих. Св. Максиміліан є святим покровителем наркоманів, політичних в'язнів, журналістів, рухів на підтримку життя.