До Дня Державного Прапора України пропонуємо увазі наших відвідувачів прапор молодіжної націоналістичної організації, члени якої були арештовані на початку 1950-х років у Львові.
Цей експонат виставлений у музеї ще в жовтні 2017 року в рамках тимчасової виставки «Повстанські раритети», приуроченої до 75-ї річниці УПА. Специфіка його в тому, що впродовж майже сімдесяти років він зберігався у сховищі архівного відділу УСБУ у Львівській області.
Виготовлений він в 1950 році у Львові з двох шматків бавовняної тканини синього і жовтого кольорів, зшитих вручну. Розміри його 92,5Х63 см. Вилучений цей прапор під час арешту Магора А. Г. та Стришовської А. Д., про що свідчить паперовий ярличок, пришитий до правого нижнього кутика прапора: «Вещдок по делу Магора А. Г. и Стришовськой А. Д.»
Слугував він речовим доказом «контрреволюційної діяльності» молодих галичан і зберігався, разом з іншими вилученими під час арештів учасників націоналістичного підпілля «вєщдоками», у підвалах КГБ.
Сам факт виготовлення та зберігання українського синьо-жовтого прапора за радянським законодавством був злочином. Навіть поєднання синього і жовтого кольорів в одязі могло викликати увагу спецслужб до певної особи, що наважилася на це.
Українці впродовж декількох десятиліть воліли не згадувати про свою національну символіку. Пересічним громадянам було безпечніше позбуватися текстів гімну, зображень прапора чи Тризуба. Лише дуже сміливі люди передавали своїм дітям пам'ять про національні символи і зберігали їх в своїх помешканнях. І лише одиниці наважувалися демонструвати їх публічно, хоч і таємно. Впродовж радянського періоду було арештовано і засуджено багатьох осіб, які публічно в той чи інший спосіб оприлюднювали національну символіку.
Однак попри заборони і страх українці зберегли пам'ять про герб, прапор та слова національного гімну «Ще не вмерла Україна».
4 вересня 1991 року синьо-жовтий прапор було урочисто піднято над українським парламентом. 28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про затвердження державним прапором України Національного прапора. В ній зазначається: Державний Прапор України «являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3».
На загальнодержавному рівні День Державного Прапора відзначається 23 серпня в переддень Дня Незалежності . Свято встановлене указом Президента України № 987/2004 «Про День Державного Прапора України» від 23.08.2004. У 2009 році до указу внесено зміни, згідно з якими запроваджено щорічну офіційну церемонію підняття прапора по всій державі в цей день.
Ірина Єзерська