Символ українства

 

До Дня Захисника України в пам'ять про усіх українців – жертв тоталітарних режимів Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» представляє один зі своїх унікальних експонатів – вишиванку Михайла Лапичака із Нижанкович на Старосамбірщині, котрий разом із трьома своїми односельчанами був убитий більшовиками 25 червня 1941 року.

 

Сорочку передала під час цьогорічних відвідин України, Лариса Лапичак із США, племінниця Михайла Лапичака, донька його брата Томи. Батьки Лариси були ув’язнені нацистами та каралися у концтаборах Заксенгаузен (батько) та Равенсбрюк (мати). Згодом емігрували до США.

Вишиванка – символ українства, опинилася за океаном в 1960-х. Тоді сестри Михайла та Томи Лапичаків – Ірина, Марія та Анна доручили невідомому чоловікові  забрати її до Чикаго і віддати їх братові.

Лариса Кортні Лапичак народилася в 1952 році у Чикаго, більш ніж через десять років після смерті свого стрийка. В їхній родині ця величезна, розміром 85×63 см сорочка із розкішною вишивкою на вовняному сукні, була єдиною пам’яткою про брата та дядька. Родила воліла, щоб сорочка повернулася в Україну і зберігалася саме в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького», місці пам’яті жертв політичних репресій.

Запрошуємо відвідати експозицію музею.

 

Ірина Єзерська