Нещодавно Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» збагатився новим експонатом. Самбірчанка Оксана Зубрицька подарувала нам сімейну реліквію – скриньку, зроблену рідним братом її  бабусі Яремою Савчинським в стрийській тюрмі у 1932 році.

Скринька із дикти, прикрашена хлібними візерунками та інкрустована соломою і бісером, а також декілька фотографій – усе, що залишилося на згадку про молодого чоловіка його родині. За свою активну позицію і відстоювання незалежності України  Ярема Савчинський, як і мільйони інших патріотів, заплатив життям.

Цей експонат поповнив музейну колекцію предметів в’язничної творчості. На даний момент це єдина пам’ятка молодого музею із  тюрми міжвоєнного періоду.

Ярема Савчинський (1912—1941) – агрономічний інструктор зі Стрийщини, член ОУН. За підпільну діяльність та перевезення нелегальної літератури двічі був арештований польською владою.

Ярема Савчинський (1912 — 1941)

Зокрема, у 1938 році арештований в c.Тухлі, коли їхав, щоб підтримати самостійність Карпатської України. Його катували та кинули до в’язниці в м. Стрию.

У червні 1941 року пропав безвісти разом з братом Петром, котрий подався на пошуки Яреми, а також безліччю інших цивільних осіб, знищених радянською владою.

Петро Савчинський – у другому ряду ліворуч; Ярема Савчинський – праворуч

Ірина Єзерська