Під час Форуму видавців у «Тюрмі на Лонцького» відбудуться заходи, присвячені українському минулому ХХ століття “Історія спротиву. Досвід є :)”

14 вересня, п’ятниця

12:00 — 14:00

Публічна бесіда істориків та журналістів «Тюрми. Долі. Історії. Музей»

Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» (2-й поверх), вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова)

Як використовувати приміщення тюрми у вигляді музею? Чого чекати від таких музеїв? Як розділяти нацистський та радянський періоди? Яка історія в'язниць в Україні? Розмова з істориками і журналістами Росії та України.

Учасники: історик та правозахисник, Голова міжнародного товариства “Меморіал” Арсеній Рогінський, відомий російський журналіст Валерій Панюшкін, історик, голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху  Володимир В'ятрович, Директор Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий, історик Ігор Дерев'яний.

Організатори: “Книги Росії”, Polit.ua, Центр досліджень визвольного руху, Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”

 

14:00 — 15:00

Презентація книги відомого журналіста, заступника тайм-редактора газети “Експрес” Олега Стецишина «Ландскнехти Галицької Армії»

Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» (2-й поверх), вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова)

Іноземці в лавах УГА: як австрійці, німці, поляки, росіяни, чехи та євреї воювали за Україну Ця книга – про військове найманство в нашій історії. Про минуле Галичини, якого ми не знали. Про іноземців у боротьбі за незалежність України. Хоча досі вважалося, що загалом офіцерів-чужинців в УГА було кілька десятків, аналіз архівних документів та спогадів свідчить: насправді на захист ЗУНР стало значно більше європейських солдатів.

У книзі вперше систематизовано біографічні дані офіцерів неукраїнської національності, котрі служили в Українській Галицькій армії та проаналізовано їхній подальший життєвий шлях. Унікальні документи, понад сотня рідкісних фото, здебільшого з приватних архівів, значна частина котрих раніше не публікувалася в Україні, доповнюють цікаву розповідь про життя та долю іноземних вояків УГА.

Учасники: автор Олег Стецишин, історик Володимир В'ятрович, головний редактор львівського мілітарного альманаху “Цитаделя” Олег Фешовець, історик Ігор Дерев'яний.

Організатори: Центр досліджень визвольного руху, Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”, Мистецька агенція “Наш формат”, Видавництво “Часопис” (Львів)

 

15:00 — 16:00

Презентація книги Володимира В’ятровича «Історія з грифом “Секретно”. Нові сюжети»

Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» (2-й поверх), вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова)

Якщо на різних шальках терезів любов та ідеали, що обрати і якою буде ціна прийнятого рішення? Як зіграти в подвійну гру і чи можливо вийти з неї переможцем? Чи змінює людина війну чи війна міняє людину? Відповіді на ці питання можна знайти в надійно замкнених архівних сховищах.  Як зароджувався один із найвідоміших українських політичних проектів ХХ століття — ОУН? Що приховували тихі будні «застою»? Як разом з «тюрмою народів» розвалювалася найстрашніша спецслужба світу? Непересічні перепитії життя простих людей і лідерів підпілля, виклики, які стояли перед солдатами і генералами, фантастичні сюжети обвинувачень, створені звичайними слідчими проти найбільших письменників епохи — історик оприлюднює раніше недоступні справи, заведені «органами». Майже столітня шахова партія між визвольним рухом та спецслужбами, описана в сухих звітах і відтворена сьогодні істориком, розповість читачам про хитрі спецоперації, смертоносні ходи, інформаційні війни та складні партії на кількох гравців.

Історик Володимир В’ятрович, який на посаді директора архіву Служби безпеки України провів розсекречення раніше таємних архівів радянської спецслужби від ЧК до КГБ, розповідає про минуле України 1918—1991 років.

Учасники: автор Володимир В'ятрович, журналіст, генеральний директор ТВі Микола Княжицький, історик Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” Ігор Дерев'яний,  Директор Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий.

Організатори: Центр досліджень визвольного руху, Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”, Мистецька агенція “Наш формат”, Видавництво “Часопис” (Львів)

 

17:00 — 18:30

Автограф-сесія історика Володимира В’ятровича  Палац мистецтв, Хол, (2-й поверх), вул. Коперника, 17

 

19:00 — 20:00

Розмова на перехресті історії та літератури «Музей відкритих секретів» Оксана Забужко та Володимир В’ятрович

ведуча: Юлія Банкова, журналістка ТВі Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» (2-й поверх), вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова)

Наскільки популярною є в світі історична проза?       Що більше впливає на формування уявлення про минуле: історичне дослідження чи художня література? Які сюжети української історії найбільше надаються до втілення в літературі?  Чи потрібно переписувати історію і чи можна зафіксувати минуле?  Які секрети треба було відкрити, щоб з'явився “Музей покинутих секретів”? Чи ідеї, які формували минуле століття, можуть змінювати теперішню реальність, чи їх варто сприймати лише як музейний експонат?  Якщо конструювати альтернативну історію – коли і який українцям слід було зробити інший крок, щоб ХХ століття було інакшим?  Наскільки добрий історик має стати письменником і наскілька добра письменниця має бути істориком?

Учасники: письменниця Оксана Забужко, історик Володимир В'ятрович, ведуча: журналістка Юлія Банкова.

Організатори: Центр досліджень визвольного руху, Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”

 

15 вересня, субота

12:00 — 14:00

Дискусія довкола книги Володимира В’ятровича «Друга польсько-українська війна. 1942–1947» (нове доповнене видання)

Львівський національний університет імені Івана Франка, Дзеркальна зала (Головний корпус, 2-й поверх), вул. Університетська, 1

Криваве доміно маловідомої війни між поляками і українцями у 1942—1947 у актуальному дослідженні відомого історика Володимира В'ятровича.  Холмщина, Волинь, Галичина, Закерзоння — території, де під час і після Другої світової війни палахкотіло польсько-українське протистояння. Селянська жакерія та інформаційна війна, фронтові бої між підпільними арміями і спільні операції колишніх ворогів, Волинь-1943 і акція «Вісла»-1947, переговори щодо перемир’я і торги за лінію кордону… За рік, що минув після першого видання книги вона викликала жваву наукову та публіцистичну дискусію. Діапазон оцінок монографії широкий: від дуже позитивних до дуже критичних. Замість того аби готувати відгуки на всі зауваження автор підготував нове розширене видання книги. В ньому зокрема більше інформації про події 1942 року на Холмщині, що стали початком польсько-української війни, додаткові факти протистояння, які вилилося в селянську війну на Волині. Суттєво розширено останній розділ про роль ЗМІ у висвітленні цього конфлікту та «таблоїдизацію»історії.

Організатори: Видавничий дім “Києво-Могилянська академія”, Центр досліджень визвольного руху.

 

15:00 — 16:00

Презентація книги відомого київського історика Івана Патриляка «“Перемога або смерть”: український визвольний рух 1939–1960-ті роки»

Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» (2-й поверх), вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова)

Ця книга – історія покоління, яке змінило уяву про українців.  Книга про те, як створювалася УПА, про методи боротьби армії, яка не капітулювала. «Перемога або смерть!» — під цим гаслом із вірою в серці та зброєю в руках ще десятиліття після завершення Другої світової війни українці боролися проти тоталітарної машини СРСР. Якою була роль вояків УПА в Другій світовій війні і опісля, ким були повстанці, скільки їм було років і чого вони добивалися, і, врешті, чого досягнули — на ці та інші питання дасть відповідь пропонована книга.

Науково-популярний виклад історії українського визвольного руху від початку Другої світової війни до остаточної ліквідації збройного підпілля органами радянської державної безпеки допоможе читачеві зорієнтуватися в минулому найдовшого в Європі спротиву тоталітаризму. .

Учасники: автор, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іван Патриляк,  історик, Директор БФ “Літопис УПА” Микола Посівнич, історики Володимир В'ятрович ,  Руслан Забілий.

Організатори: Центр досліджень визвольного руху, Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”, Мистецька агенція “Наш формат”, Видавництво “Часопис” (Львів)

 

16 вересня, неділя

13:00 — 15:00

Презентація Центру досліджень визвольного руху До 70-річчя УПА: нові видання з історії українського визвольного руху»

Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» (2-й поверх), вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова)

ЦДВР представить нові видання з нагоди 70-річчя УПА та з історії українського визвольного руху.  Історики Центру досліджень визвольного руху представлять найновіші видавничі проекти та проведуть дискусію на актуальні теми досліджень українського минулого. періодичне спеціалізоване наукове видання: «Український визвольний рух». № 16, № 17 / Відпов. ред. М. Гавришко  наукові монографії: В. В’ятрович. Друга польсько-українська війна. 1942—1947. (видання друге)  І.Патриляк. «Встань і борись! Слухай і вір…»: українське націоналістичне підпілля та повстанський рух (1939—1960 рр.) довідкова література:  В.В'ятрович, І.Кулик, В.Лошак, А.Шпак. Право на правду. Порадник із доступу до архівів.  науково-популярна література: В. В’ятрович. Історія з грифом «Секретно». Нові сюжети І.Патриляк «Перемога або смерть»: українське визвольний рух у 1939—1960-х рр. О.Стецишин. Ландскнехти Галицької армії.  Учасники: голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Марта Гавришко, в. о. директора Центру досліджень визвольного руху Василь Стефанів, директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.