Міністерство культури України 7-8 червня 2018 року організувало семінар-практикум для музейників з цілої України. Понад сто працівників українських музеїв приїхали до Києва аби прийняти участь в актуальному семінарі, який відбувався у стінах Національного музею історії України у Другій світовій війні.
Протягом двох днів працівники музейної сфери мали можливість слухати лекції істориків, дослідників державних та громадських організацій, а також художників  і галеристів.

Тематично семінар розподілявся на  такі теми:

1) національно-патріотична місія сучасного музею;

2) травматична історія середини ХХ ст.;

3) Український визвольний рух ХХ ст.: особливості музейних (ре)конструкцій;

4) сучасні події на Сході України: нарації, інтерпретації, репрезентації.

Про вплив історичної політики та комеморативних практик на діяльність музею розповідала Анастасія Гайдукевич, керівниця відділу музейної справи Українського інституту національної пам'яті. У презентації були наведені приклади успішної реалізації проектів та невдалі або не відповідні випадки експозиціонування в регіональних музеях.

Представники декількох музеїв поділились своїм вдалим досвідом роботи у освітній царині, заохочуючи проводити комплекс заходів до історичних дат з учнями саме в стінах музеїв.

Яскравою та промовистою була презентація художниці Алевтини Кахідзе, лавреатки мистецької премії ім. Казимира Малєвича. Як доступно  розповідати дітям про громадянство та патріотизм? Як в музеях працювати з дітьми? На ці на інші питання художниця ілюструвала свою відповідь з власного досвіду роботи серед дітей молодшого та середнього віку.

Відомий галерист, куратор українських та міжнародних мистецьких проектів Павло Гудімов, розповів про своє бачення ролі сучасного музею у вихованні молоді та про відчуття патріотизму. Піддав критиці шаблонну поведінку у виконанні завдань. Його думки викликали суперечливу дискусію серед учасників, адже не завжди легко сприймати критику людини з-поза музейного середовища.

Історики Олександр Лисенко, Іван Патриляк та Ігор Щупак, прочитали лекції з історії актуальних та дискусійних питань у Другій світовій війні та української проблематики зокрема. Олена Стяжкіна презентувала своє дослідження «Окупація. На межі існування», де яскраво та влучно проілюструвала життя людей в окупованій Європі часів Другої світової війни та провела паралель сучасної окупації українського Донбасу терористичними організаціями. Доповідь історикині вразила глибиною та чуттєвістю, адже наведені факти є незаперечними та трагічними водночас.

Працівники музейного комплексу Історії України у Другій світовій війні гостинно та щиро приймали учасників семінару. Подібний семінар це також добра нагода зустрітись з  колегами-музейниками з цілої України.

Сергій Носачьов — Національний музей історії України
Ольга Зброжко — Національний музей-меморіал"Тюрма на Лонцького
"Віталій Горобець — Національний музей історії України у Другій світовій війні

 

 

 

 

Оля Зброжко