Володимир В’ятрович Радіо СвободаПорівняння ідеології ОУН і ідейних засад фашистських рухів робиться для закріплення за українськими націоналістами радянських штампів про зрадників і нацистських посіпак. Про це сказав історик Володимир В’ятрович під час лекції на тему: «Від містики до політики: розвиток ідеології та програми ОУН», яку він прочитав 13 жовтня у Музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького», пише Zaxid.net.

«Тим часом, майже немає досліджень, які б розповідали про вплив на ідеї ОУН ліберальної, консервативної чи інших ідеологій, хоча цей вплив так само був», — каже історик.

Окрім цього, В’ятрович зазначив, що еволюцію ідейно-політичних засад ОУН в 20-50-х рр. можна охарактеризувати словами ідеолога українського націоналізму Дмитра Донцова: «Все починається з містики і закінчується політикою». За його словами, ця еволюція забезпечила ОУН провідне місце в націоналістичному русі.

Володимир В’ятрович наголосив, що сьогодні бракує зважених досліджень щодо програм ОУН, а для тих робіт, які існують притаманний вибірковий підхід. «Усі, хто хоче довести антидемократичність та авторитарність націоналістичного руху, використовують цитати ідеологів 30-х років. Ті, хто прагне довести його демократичну суть – цитують постанову Третього надзвичайного збору ОУН з 1943 року», — розповів історик.

За його словами, в роботах, що з’являються останнім часом, автори намагаються підкреслити вплив на український націоналізм ідеології фашизму та нацизму. «Безперечно, що такий вплив мав місце, адже становлення українського націоналізму відбувалося у 20-30 рр., коли ці ідеології були на піку політичної популярності. Але цей вплив переоцінюють і роблять це з політичних міркувань», — зазначає історик.

Джерело: Zaxid.net