28 листопада 2017 року у Вільнюсі відбулася конференція-семінар на тему “Геноцид європейських ромі у 1939 — 1945 році”, організатором якого виступили Платформа європейської пам'яті та сумління” та Литовський центр досліджень геноциду і резистансу.
Серед спікерів заходу була наукова співробітниця Національного музею меморіалу “Тюрма на Лонцького”, доктор гуманітарних наук Олеся Ісаюк. Вона виступила на семінарі з доповіддю про рецепцію геноциду ромів у мемуарах членів ОУН — в'язнів нацистських концтаборів. Дослідниця представила персоналії тих членів Організації, які у своїх спогадах наводили свідчення про геноцид ромів та проаналізувала окремі конкретні епізоди, описані у спогадах. Вищезгадане дозволяє робити висновки про рецепцію геноциду, як явища і геноциду ромів зокрема. Спостереження за щоденністю геноциду було, з одного боку, потужним чинником деморалізації і втрати волі до виживання, з іншого боку — при наявності чіткої установки на протидію окупантам сприяло формуванну морального обов'язку вижити, щоб засвідчити про пережите.
Семінар зібрав дослідників з Литви, України, Польщі, Великобританії, які спілкувалися про перебіг геноциду ромів у Європі, причини та наслідки. Окремою темою обговорення були свідчення про Пораймос з боку представників інших народів та соціальних груп, а також методологія дослідження.