компилНещодавно  фонди Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» поповнилися новим експонатом: нотатником за 1950 р., який  належав окружному провідникові ОУН Львівщини Миколі Мошончуку-«Бору». Сам підпільник назвав цей невеликий радянський записник з аркушами  у клітинку у коричневій м’якій обкладинці «Нотесом».

У нотатнику міститься цінна інформація про 163 підпільників та підпільниць ОУН, що діяли на території Львівської округи: псевдо, дата народження, посада, освітній рівень, особистісні характеристики, бойовий дух, моральний стан, психологічний портрет, вказано заслуги та провини. Нотатник був у Мошончука-« Бора» на момент загибелі. На ньому зберігся наскрізний слід від кулі.

Микола Мошончук-"Бор"народився 12 грудня 1922 в с. Підліски Жидачівського району Львівської області. Навчався у Львівській політехніці. Член ОУН з 1939 р. Пройшов вишкіл в старшинській школі УПА «Олені» (1944), командир чоти в сотні УПА «Наддністрянці» (1945—1946), поручник УПА (з 30 червня 1950), характеризувався як «бойовий, ідейний, підпорядкований, ініціятивний». Помічник окружного організаційного референта ОУН Львівщини (1947), окружний референт пропаганди ОУН Львівщини (1948—1949), окружний провідник ОУН Львівщини (1949—1950)."Він рішуче виявляє організаційний талант" — відгукувався про нього Головний командир УПА Роман Шухевич.

Загинув  28 листопада 1950 біля с. Велике Поле Яворівського району Львівської області разом з членом Проводу ОУН та заступником голови генерального секретаріату УГВР Осипом Дяківим-«Горновим», кущовим провідником «Петром»-«Вибухом» і бойовиком Павлом Леусом -«Орестом».

Відзначений Срібним Хрестом заслуги (з датою смерті).

Тіла вбитих були доставлені в подвір’я тюрми «на Лонцького» для впізнання, яке здійснили зв’язкові Р. Шухевича – Катерина Зарицька-«Монета», Галина Дидик-«Анна», Дарія Гусяк-«Дарка» і надрайонний референт СБ ОУН Городоччини Мирон Гельнер-«Остап».  Місце поховання невідоме.

Ознайомитись зі змістом нотатника можна за наступним посиланням:

Нотатник Миколи Мошончука-"Бора" (1950р.)

Ірина Єзерська

Андрій Усач