7 травня 1989 року у Львові на вул. Підвальній, в приміщенні Порохової вежі відбулася установча конференція громадських діячів нової хвилі — представників  демократичних осередків  та національно-патріотичних товариств, які за прикладом польської «Солідарності» та Національних фронтів  балтійських республік   зібралися, щоб утворити Народний рух України.

За рік перед тим Львовом прокотилися численні масові мітинги, було створене Товариство української мови ім. Т.Шевченка, що згодом трансформувалося у «Просвіту», але  відчувалася потреба у всеохопній  громадській організації, покликаний до трансформації  суспільства та повалення  тоталітарного режиму, керованого компартією.

1989 рік приніс як нові виступи, так і останні репресії і  каральні заходи супроти активістів. А вже наприкінці  квітня на підприємствах  міста відбулися попереджувальні політичні страйки, і на щоденних мітингах Львів підніс жовто-сині знамена. Першотравнева демонстрація також  пройшла під національними прапорами і засвідчила масове протистояння режиму.

Про те, як відбувалася установча конференція НРУ у Львові, розповів для майбутніх поколінь у своїх публікаціях її учасник — св.п. Ігор Мельник

https://zbruc.eu/node/22036

А нещодавно до Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Петро Мавко передав унікальний аудіофонд – колекцію диктофонних записів зборів правління Львівської крайової організації НРУ.

Вікторія Садова