Світове українство має допомагати становленню таких демократичних інституцій як Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів „Тюрма на Лонцького”, адже він нагадує світові про неприпустимість повторення злочинів минулого – переконані закордонні українці.

4-5 грудня Національний музей “Тюрма на Лонцького” відвідали, зокрема, Генеральний секретар Світового конгресу українців Стефан Романів, виконавчий директор Ліги українців Канади Борис Потапенко  та Олесь Стрільчук — голова Українського Конґресового Комітету Америки (УККА) відділ Ілиной, член дирекції Українсько-Американської Фундації Воля. Нагадаємо, в жовтні цього року Директор музею Руслан Забілий читав публічні лекції в університетах Оттави, Торонто, Альберти, Манітобу, Саскачевану (Канада) та у Гарвардському університеті (США). І на його запрошення в грудні до Львова прибула делегація представників діаспори.

„Це справді унікальне місце, що в теперішніх історичних обставинах слугує збереженню національної пам’яті та сприяє утвердженню прав людини в широкому контексті. Ми бачили як цей музей став одним із головних об'єктів тиску, який здійснюється на національну пам'ять та пам'ять про злочини тоталітаризмів ХХ століття у теперішній Україні”

підкреслив генеральний секретар Світового конгресу українців пан Романів.

Гості були до глибини душі зворушені побаченим у колишній слідчій в’язниці „на Лонцького”: „Експозиція дуже вражає. Це не просто озирання у минуле з погляду теперішності, а відкрита пересторога: історію, якою болючою вона би не була, слід досліджувати, вивчати і знати, щоб не повторилося те страхіття”, – сказав Борис Потапенко в інтерв’ю для фільму, що його у музеї „Тюрма на Лонцького” знімає відомий український кінодокументаліст Віталій Загоруйко.

Сучасний стан таких закладів як архіви та музеї України недарма турбує громадськість, яка воліла бачити б їх більш відкритими майданчиками для суспільних дискусій про минуле.

“Скарбом архівів є правда, яка не повинна приховуватися чи замовчуватися. Знати минуле неможливо без того, щоб відкрити і оприлюднити закриті донині документи. Подолання в Україні наслідків тоталітарного минулого потребує пильної уваги усієї світової спільноти”

підкреслив у розмові Директор музею Руслан Забілий.