7 червня 2018 року у приміщенні Музею “Тюрма на Лонцького” відбувся міжнародний воркшоп у рамках проекту “Львів, як місце зустрічі та виклику пам'ятей”. Музей виступив партнером цього проекту, який організував Український Католицький університет спільно з Фондом Максиміліана Кольбе та Фондом Реновабіс. 

 

Воркшоп був присвячений тяжкому досвіду жертв двох тоталітаризмів — радянського та нацистського, символом яких є будівля Тюрми, де зараз знаходиться Музей. Учасниками воркшопу були дослідники та громадські активісти на полі суспільної пам'яті з України, Польщі, Німеччини, Росії. Захід було організовано у формі серії індивідуальних та колективних роздумів і обговорень доль окремих персоналій — як в'язнів “тюрми на Лонцького”, так і їхніх катів. У ході цих обговорень учасники проекту спробували зрозуміти мотивацію жертв протистояти тоталітарним системам та позицію катів.

 

Наступного дня у рамках згаданого проекту. на Гуманітарному факультеті УКУ відбувся семінар на тему подолання насильства та проблеми почуття провини, як наслідок тяжкої спадщини ХХ століття. Спікерами семінару були Тарас Возняк, Мирослав Маринович, Анна Медведовська, та Алім Алієв.  Останні двоє доповідачів  презентували погляд на заявлені у темі семінару проблеми з перспективи окремо взятого вузького середовища — відповідно, з точки зору євреїв та кримських татар. Епіцентром обговорення стала застосовність категорій винуватців до тих співучасників проступків і злочинів, які потрапили у вир подій не з власної волі, а внаслідок несприятливих обставин, а також правомірність застосування стандартів сучасного нам суспільства відносно ситуації тотального насилля, що мало місце у Центральній Європі у роки Другої Світової війни.У обговоренні взяли участь, крім спікерів, кандидат історичних наук Олександр Понипаляк, співкерівник проекту “Українська правда” Олександр Зінченко, наукова співробітниця Музею Олеся Ісаюк та інші присутні.