Відкриті архівиНа семінарі «Як допомогти «відкрити» архів?» обговорювали досвід консультацій щодо пошуку інформації про репресованих. За підсумками історики, архівісти та музейники розпочали процес створення Мережі консультаційних центрів з доступу до архівів у різних регіонах України.

Центр досліджень визвольного руху організував у Національному музеї «Тюрма на Лонцького» практичний семінар «Як допомогти «відкрити» архів?», у якому взяли участь архівісти, історики та музейники з Одеси, Дніпропетровська, Києва, Тернополя, Луцька та Львова.

“Після розсекречення архівів ми бачимо, як зросла зацікавленість і віра людей у можливість знайти інформацію про свої родини – учасників визвольного руху чи жертв реперсій. Але досі це зробити непросто, багато людей звертаються за консультаціями до дослідників та запитують у музеях. Так виникла ідея об'єднати наші зусилля та поділитися набутим досвідом”, – говорить Ірина Когут, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху, організаторка семінару «Як допомогти «відкрити» архів?»

Експерт Центру досліджень визвольного руху Ігор Кулик систематизував позитивні практики пошуку інформації в архівах. Зокрема розглянув законодавчу базу, яка регулює доступ до архівної інформації в Україні, структуру архівних установ, де зберігаються документи радянської карально-репресивної системи та поділився досвідом Центру.

«Щоб знайти інформацію про репресованих родичів слід звернутися в держархіви областей за місцем народження родичів, галузеві архіви СБУ та МВС. Центр досліджень визвольного руху вже давно надає допомогу в пошуку безвісти зниклих чи репресованих громадян, нам пишуть запити на електронну скриньку dostup@cdvr.org.ua. Проте наша мета — створити мережу таких консультаційних центрів по всій Україні», — каже Ігор Кулик, який у 2008–2010 роках керував відділом звернень громадян Архіву СБУ.

У таких центрах громадяни зможуть отримати допомогу в оформленні запитів, відомості про можливі місця зберігання запитуваної інформації, консультацію з можливостей пошуку. Учасники партнерства також популяризуватимуть тему і сподіваються, що спільними зусиллями сприятимуть виконанню рекомендацій  Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів: “забезпечення обов’язкової можливості для кожного з жителів дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії є невід’ємною ознакою демократії”.

Захід відбувся 19 березня в рамках проекту Центру досліджень визвольного руху «Знати як: розробка концепції забезпечення відкритого доступу до архівів карально-репресивних органів СРСР» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Нагадаємо, ЦДВР в рамках реалізації проекту «Доступ до архівів як право на суспільну пам'ять» видав довідник «Право на правду. Практичний порадник із доступу до архівів». Він містить поради щодо пошуку інформації про родичів, витяги із законодавства України із доступу до архівів та контакти архівних установ.

Більше тут