sheva29 березня з нагоди 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відбулася презентація гобелена із портретом Кобзаря із конфіскатів КГБ.

 

Унікальний артефакт – гобелен із портретом Шевченка на тлі Тризуба та слів «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля» – у рамках презентаційної акції «Експонат місяця» музей «Тюрма на Лонцького» задемонстрував у низці інших заходів, присвячених до відзначення 200-ліття від дня народження великого українського поета Тараса Шевченка: лунала декламація Шевченкових віршів та бандурна музика у виконанні лауреата всеукраїнських та міжнародних конкурсів Богодара Баглая, окрім того музейний кінолекторій присвятив цей день перегляду екранної Шевченкіани.

 

sheva3

«Портрет Тараса Грригоровича Шевченка передали до музейної збірки із приватної колекції на початку цього року, — це був символічний знак до ювілею Тараса Шевченка. На жаль, вовняний гобелен килимарського ткання розміром 107×77 см за чимало років зберігався в неналежному стані. У 1970-их роках його разом із іншими речовими доказами вилучили під час обшуків в українських патріотів саме через те, що батько української нації, яким по праву вважають Шевченка, зображений разом із Тризубом ( у радянський час це трактували за знак українських буржуазних націоналістів, а не за герб держави князя Володимира). Музейний реставратор надав гобелену у формі хоругви термінову реставраційну допомогу. І тепер цю унікальну реліквію музей відкриває до огляду саме 9 березня», — повідомила головний зберігач фондів Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Ірина Єзерська.

sheva1

Атрибутувати цей гобелен музею допомагала відома львівська громадська діячка і художниця текстилю Леся Крип’якевич, однак авторство цього твору та історія, пов’язана із його арештом залишається під знаком питання. Музейні працівники сподіваються, що показ нового фондового експонату зможе заповнити цю інформаційну прогалину.

sheva4

Демонструватимуть гобелен із портретом Шевченка, що побував під «арештом» КГБ, у супроводі графічної Шевченкіани, яку із приватного архіву колишньої політув’язненої Надії Мудрої передала до музею разом із іншими цінними експонатами розпорядниця її спадщини Леся Крип’якевич.

sheva5

sheva7

 

Додано 11.03.2014