Посол Канади в Україні Роман Ващук передав у Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» у Львові документи про ув’язнення в цій тюрмі свого дідуся — Корнелія Ващука. Він був арештований нацистською поліцією у вересні 1941 р. в Івано-Франківську за підозрою в причетності до українського визвольного руху.

Корнелія Ващука, дідуся Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні Романа Ващука, кілька місяців утримували в сумнозвісній тюрмі на вулиці Лонцького у Львові, звідки випустили взимку 1941 р. для лікування запалення легенів, однак під пильним наглядом поліції.

Як розповіла історик Олеся Ісаюк, яка опрацьовувала документи, у них Корнелій Ващук дає судові свідчення про свій арешт і перебування у нацистських тюрмах в Станіславі (Івано-Франківську) та львівській тюрмі «на Лонцького».

«З документів видно, що в тюрмі «на Лонцького» Корнелій Ващук перебував 2 місяці в кінці 1941 року. Його катували, а внаслідок перебування у цементному карцері чоловік захворів на тяжке запалення. За два тижні до свого звільнення ледве уникнув розстрілу», — розповіла Олеся Ісаюк.

Посол Канади в Україні Роман Ващук в рамках візиту до Львова 11 березня оглянув експозицію музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», залишив запис у «Книзі відгуків». Пан Посол подякував за збереження пам’яті й автентики цього промовистого місця, а також поспілкувався з директором музею Русланом Забілим щодо історичних досліджень минулого, доступу до архівів та важливості їх вивчення.

Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» створений у колишній катівні КҐБ та гестапо, він один із лише трьох у Східній Європі (два інших — це музей-тюрма НКВД у Вільнюсі та музей-тюрма Штазі у Берліні). Музей за ініціативи львівської громади відкрито Центром досліджень визвольного руху за сприяння Служби безпеки України 28 червня 2009 року, а  14 жовтня він отримав статус національного.

IMG_9862

На фото — Посол Канади в Україні Роман Ващук та директор музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.