єзерськаВчора, 6 листопада, у Книгарні «Є», до уваги всіх присутніх, була представлена книга славетного громадського діяча, учасника українського визвольного руху, правозахисника, науковця та історика Івана Геля під назвою «Виклик системі: український визвольний рух другої половини ХХ століття». Даний твір був підготовлений та виданий вже після смерті самого автора, тому являє собою своєрідну шану за великі надбання та кропітку працю Івана Геля.

Над випуском у світ цієї книги трудилася історик Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Ірина Єзерська. Саме вона і завітала до Вінниці, аби представити це видання. Перша презентація даної книжки відбулася у рамках цьогорічного ювілейного Форуму книговидавців, пройшовши у стінах вищезгаданого музею 15 вересня 2013 року.

Слід зауважити, що Гель писав цю книгу, можливо, рік, а може і два, розповідаючи поступово про всі свої знання, досвід, думки та власні міркування. Він викладав предмет «Історію визвольного руху другої половини ХХ століття» у Львівському національному університеті імені Івана Франка, і ще тоді задумав написати цю книгу для студентів. Можна з впевненістю стверджувати, що його твір вийшов на основі курсу лекцій, які він читав. Будучи тяжкохворим та передбачаючи свій неминучий відхід, Іван Гель від усієї душі хотів аби цю його останню добірку важливої для нього оповіді побачив світ.

Загалом, книга оповідає про непомірну трансформацію українського визвольного руху другої половини ХХ століття, його важливу ідейну еволюцію, яка проявлялася від вимог культурного характеру впритул до політичних цілей, про діяльність окремих історичних осіб та об’єднань, які становили опору українського опору 1950—1980-х років. Автор намагався передати всі ті події у руслі своєї активної участі, надавши символічності та значущості діям визвольної армії.

— Ця книжка є даниною Івану Гелю як людині, яка із самого початку підтримувала ідею створення нашого музею, а пізніше і не раз підтримував у його діяльності. Ця підтримка проявлялася у різних ситуаціях, тому це велика честь для нас презентувати сьогодні дану книгу… Коли мені було доручено редагування, я сильно хвилювалася, адже це велика відповідальність та усвідомлення значущості всього написаного, — зазначила історик Ірина Єзерська, яка доклала чимало зусиль до виходу у світ цього шедевру.

Укладачка розповіла декілька слів і про життя самого автора, зазначивши різні факти його насиченої біографії (ув’язнення, голодування, повстання проти політичної системи тощо). Про такого автора як Іван Гель можна розповідати довго, адже він провів справді насичене життя. Тому повернемося до самої книги.

На думку автора, основною метою визвольного руху ХХ століття була боротьба за державність нації. На сторінках книги найчастіше можна зустріти термін «борець», який Гель найчастіше використовував до своїх однодумців, співвітчизників, а також до себе самого. Цим він намагався підкреслити той тривалий і вагомий процес боротьби проти тоталітарного радянського режиму, у якому були залучені всі ці борці-націоналісти за майбутнє України. Сам Іван Гель не любив термін «дисидент», про що і пише у своїй книзі. Він вважав його науково-некоректним і неадекватним у вживанні до поняття «українського визвольного руху». Праця «Виклик системі» — є багатоплановою роботою, тому що в ній поєднується і спогади очевидця, і документальні та архівні реалії, справжні історичні факти, а також особистісний «відпечаток» з тих часів.

— На мою думку, саме такою повинна бути праця людини, яка не просто написала це, а була однієї із творців тієї історії, яка потім описана на сторінках книги. Сам автор назвав книгу «Український визвольний рух другої половини ХХ століття», а вже приставка «виклик системі» була додана мною особисто. Я це зробила на основі свого такого аналізу, ретельно вивчивши та ознайомившись з його думками. Іван Гель протягом всього свого життя кидав виклик радянській системі, був сподвижником, тому це і зумовило мене підкреслити насиченість подій тих років, — додала історик.

За словами Ірини Єзерської, її, як головного укладача і розпорядника книги «Виклик системі: український визвольний рух другої половини ХХ століття», здивував той факт, що у процесі представлення цієї оповіді мало хто був обізнаний з життєвим шляхом Івана Геля.

— Під час виступів, презентацій, конференцій, де я згадувала Івана Геля, я зіштовхнулася з тим, що не завжди його ім’я було всім відоме, хоча його заслуги у розвитку українського визвольного руху досить значні…Він є тою людиною, яка стояла «за кулісами» і була менш пізнавана, ніж інші активісти тих часів. Проте, тим не менш, він заслуговує на те, щоб про нього всі знали, і ще довгий час пам’ятали, — підкреслила Єзерська.

Якщо говорити про сам жанр даного твору, це і науковий нарис, і конкретна історична доповідь, публіцистичне оповідання, а також власні авторські роздуми. Автор, у процесі написання книги, розраховував, що у майбутньому вона стане підручником для студентів, проте, на думку Ірини Єзерської, її буде цікаво прочитати і соратникам письменника, і науковцям, сучасникам, людям старшого і середнього покоління, а також молоді, щоб розуміти важкі часи другої половини ХХ століття. Сама книга має 4 розділи, 3 з яких повністю завершені, а 4-й, на жаль, недописаний до кінця через хворобу автора, яка у підсумку стала причиною передчасної смерті Геля.

Цю книгу можна назвати автобіографічною, адже Іван Гель відображає всі події другої половини ХХ століття крізь призму себе і власної ролі у повстаннях. Прочитавши твір, кожен матиме можливість поринути у вир тих подій, які стали початком радикальних змін у нашій державі.

Книга Івана Геля «Виклик системі: український визвольний рух другої половини XX століття» (упорядник — Ірина Єзерська) вийшла в проекті «Наш формат історії», що є спільною ініціативою Центру досліджень визвольного руху, мистецької агенції «Наш формат» та львівського видавництва «Часопис».

Джерело: mistinfo