До 70- ліття Карпатської України у Національному музеї-меморіалі «тюрма на Лонцького» відбулася демонстрація документального фільму « 39-й. Карпатська Україна».

Музейний захід 15 березня був покликаний нагадати і про 100-річчя спроби  закарпатських українців об'єднати Карпатську Україну з іншими українськими землями у злуці з УНР, і про 70-ліття проголошення після кількамісячної автономії  цілковитої  державної самостійності Карпатської України.

Нагадаємо: сойм  Карпатської України 15 березня 1939 р. проголосив державну самостійність краю, ухвалив  конституцію, що , визначала устрій як президентську республіку. Президентом Карпатської України було обрано греко-католицького священика Августина Волошина. Державним прапором та гімном республіки були визнані синьо-жовтий стяг і український національний гімн «Ще не вмерла України...». Герб — червоний ведмідь на лівому срібному півполі й чотири сині та три золоті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі. Державною мовою республіки визнано українську. Однак одразу по проголошенню нова держава, не отримавши сподіваної підтримки від Третього Райху, зазнала військової агресії з боку Королівства Угорщини.  На захист Карпатської України стали сили народної самооборони «Карпатська Січ». Загарбник окупував країну за три дні, але іще до кінця травня в різних гірських районах «Карпатська Січ» тримала опір.

 

Авторки українського документального фільму про 1939-й рік у Карпатській Україні — Наталія Штефуца й Олександра Мазар намагалися у стрічці дати відповіді на декілька питань. Чи могла існувати ще одна країна українців на початку Другої світової війни? Це  стратегія чи помилка Президента Августина Волошина? Людини, яка була проголошена Президентом нового державного утворення, але втекла під час збройної сутички між регулярною армією та щойно утвореним військовим угрупуванням під ідейним проводом ОУН.

 

Фільм, збагачений не тільки кадрами історичної хроніки, а й спогадами укісників та очевидців подій, містить влучні коментарі наукових консультантів : доктора історичних наук Миколи Вегеша, доктора історичних наук Романа Офіцинського, кандидата історичних наук Михайла Делегана. Особливу суголосність із нашим часом  містять розповіді фільму про формування добровольчих загонів, що стали на смертний бій із агресором, адже недовгий період існування Карпатської України залишився в історії безприкладним подвигом, що увінчав багатовікову боротьби карпатських українців за встановлення української державності.

Вікторія Садова