23augustЄвропейська мережа «Пам'ять і Солідарність» продовжує започатковану торік ініціативу із поширення серед європейських країн бейджа із інформацією про дату 23 серпня, яка стоїть під сумнозвісним Пактом Молотова — Ріббентропа (нім. Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt).

Про це повідомила інформаційна координаторка Європейської мережі «Пам'ять і Солідарність» Едіта М’єнтковська.

«Важливим елементом цієї кампанії є бейдж із інформацією про дату 23 серпня — символічний знак пам'яті, нагадування про мільйонні жертви тоталітарних режимів 20-го століття, людей, які загинули від коричневого і червоного терорів. Бейдж спеціально розроблений для відзначення Європейського дня пам'яті жертв сталінізму і нацизму: він несе послання «Пам'ятайте. 23 серпня». Кожен безперешкодно може завантажити електронну версію таблички з сайту www.enrs.eu/august23» — закликала приєднуватися до акції  Едіта М’єнтковська.

Нагадаємо: згаданий Пакт, або Угоду про ненапад між Німеччиною та Радянським Союзом, підписали в перші години 24 серпня 1939 року (у документі зазначена дата 23 серпня) у Москві міністр закордонних справ Німеччини Йоахим фон Ріббентроп та Голова Ради народних комісарів, народний комісар закордонних справ СРСР В'ячеслав Молотовим у присутності посла Німеччини Вернера фон дер Шуленбурга та члена Політбюро ЦК ВКП(б), секретаря ЦК ВКП(б), члена Виконавчого комітету Комінтерну Йосипа Сталіна.

Пакт гарантував нейтралітет Радянського Союзу в конфлікті Третього Райху з Польщею та країнами Заходу, та давав можливість повернути Радянському Союзу території, що їх втратила Росія у Першій світовій війні. Таємним додатковим протоколом до Пакту нацисти й комуністи поділили Польщу, наслідком чого стала Друга світова війна.

На згадку про Пакт Молотова-Ріббентропа Європейський Парламент запропонував проголосити 23 серпня Європейським днем пам'яті жертв всіх тоталітарних та авторитарних режимів.

3 липня 2009 року Комітет з демократії Парламентської асамблеї ОБСЄ прийняв резолюцію «Возз'єднання розділеної Європи», якою пропонувалося встановити 23 серпня Днем пам'яті жертв сталінізму та нацизму.[ Парламентська Асамблея ОБСЄ прийняла Резолюцію «Заохочення прав людини та громадянських свобод у регіоні ОБСЄ в XXI столітті», у якій виразно названо 23 серпня Загальноєвропейським Днем пам'яті жертв сталінізму та нацизму в ім'я збереження пам'яті жертв масових страт і депортацій. У відповідь на цю резолюцію російська сторона пригрозила ОБСЄ «суворими наслідками».

Додано 15.08.2014