8-9 листопада 2017 року у Парижі відбулася міжнародна конференція “100 років комунізму. Історія і пам'ять” організована Платформою європейської пам'яті та сумління.
На конференції виступила наукова співробітниця Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”, доктор гуманітарних наук Олеся Ісаюк. Темою виступу дослідниці була проблема спротиву зразу двом тоталітаризмам на прикладі доль двох учасниць українського визвольного руху Катерини Зарицької та Дарії Гнатківської. На думку дослідниці, обидві діячки перебували у групі, загроженій репресіями, незалежно від власної активності через власне походження та переконання. Обидві історії спротиву чітко ілюструють тезу про усвідомленість вибору на користь опору тоталітаризмам.


Конференція зібрала до обговорення істориків, філософів, письменників та інших дослідників, які працюють у сфері політики національної пам'яті та займаються подоланням наслідків тоталітарного комуністичного минулого у своїх країнах. Одним із ключових спікерів та співорганізаторів заходу був професор Стефан Куртуа, який презентував свою нову книгу про комуністичні режими. Український сегмент досліджень був представлений також доповідями Анни Олійник та Сергія Рябенка.

У центрі уваги учасників були наслідки комунізму та сучасна політика пам'яті у країнах з комуністичним минулим.
Учасники конференції під час неформальних зустрічей та дискусій мали нагоду домовитись про перспективи співпраці між країнами зокрема в освітньому та в архівному напрямках.
Також під час конференції відбулось вручення нагороди Платформи європейської пам'яті та сумління. Цього року нагороду отримав Ільмі Умеров — заступник голови Меджлісу кримсько-татарського народу, політичний в'язень — за свою боротьбу проти тоталітаризму, за ідеали демократії, права і свободи людини та верховенство закону.