Шановні відвідувачі!
Зверніть увагу на тимчасову зміну графіку роботи: у суботу 13.05.2023 Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького" працює від 10.00 до 19.00. Неділя 14.05. 2023 - вихідний день.
...
читати далі

26 листопада наукова співробітниця музею Олександра Несп’як прочитала лекцію «Діти-найчисельніші жертва голодомору» школярам Середньої загальноосвітньої школи №20.
Під час лекції учні дізнались про масове фізичне винищення українського селянства у 1932-1933 рр. «Найвразливішою верствою населення яка постраждала від голодомору-геноциду були діти. Молодий організм потребував сил та вітамінів для сталого розвитку. В умовах відсутності харчів підвищувалась захворюваність, що ставало наслідком смерті покоління»- розповіла лекторка.
Факт масових смертей від голоду старанно приховувався. Кремлівське керівництво заборонило державним органам та закладам фіксувати у документах справжню причину смерті людей від голоду.
Під час лекції присутні переглянули фільм «19.33»...
читати далі

26 листопада День народження художника, шістдесятника Опанаса Заливахи, ім’я якого назавжди закарбоване не лише серед провідних українських митців, а й серед інтелектуалів-інакодумців, які наважилися кинути виклик радянській системі.
У фондах Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» зберігаються зразки екслібрисів, авторства Заливахи. Їх свого часу передала до музею Ольга Горинь з особистого архіву. На аркуші формату А4 розміщено 20 екслібрисів, створених для провідних український шістдесятників (Левко Лук’яненко, Євген Сверстюк, Святослав Караванський, Євген Концевич, В’ячеслав Чорновіл, Іван Дзюба, Михайло Горинь, Богдан Горинь, Григорій Кочур, Валентин Мороз, Олександр Сергієнко). Два екслібриси Опанас Заливаха розробив для російських дисидентів Лариси Богораз чи Андрія Синявського. Для чиїх бібліотек...
читати далі
5 листопада 2021 виповнюється 85 років Марії Гель – громадській діячці, дружині дисидента Івана Геля. На жаль, вже майже рік її немає з нами.
Сьогодні у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбулася презентація документального фільму «Марія Гель. Спомини життя», який створено на основі відеоспогадів Марії Гель, що зберігаються в архіві усних спогадів музею (матеріал записаний науковими співробітниками музею на межі доленосних для України 2013 – 2014 років).
Марія Йосипівна Гель (в дівоцтві Войтович) народилася у 1936 році у селі Дрогоїв біля Перемишля на Закерзонні в заможній селянській родині.
На долю цієї мужньої жінки випали непрості перипетії історії України ХХ ст. Переселенка із територій, які...
читати далі

15 жовтня виповнилося б 91 рік Ользі Горинь, громадській діячці, дисидентці, майстрині художньої вишивки, політув'язненій радянських тюрем й таборів, дружині шістдесятника та правозахисника Михайла Гориня.
На жаль, її не стало менше року тому.
Ще в перші роки існування Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Ольга Горинь передала до його фондів ряд артефактів та фото з сімейної колекції.
Серед них є уривки її власних спогадів про перебування в ув’язненні та таборах. Назвала вона їх «Інта-Абезь у моєму житті політв’язня». Це чотири аркуші формату А4 друкованого дрібним шрифтом тексту з авторськими правками олівцем. Без зазначення місця і дати створення. В них авторка ділиться своїми переживаннями та пригодами...
читати далі

10 жовтня 90 років виповнилося б Атені Пашко, учасниці українського правозахисного руху, поетесі.
Атена Пашко (1931 – 2012) – учасниця українського дисидентського руху, поетеса. Народилася в с. Пруси (тепер Бистриця) на Львівщині. Закінчила львівський лісотехнічний інститут, за освітою інженер-хімік. В юному віці була учасницею українського визвольного руху. З середини 1960-х років долучилася до активної правозахисної кампанії на захист репресованої української інтелігенції, за що сама зазнавала утисків та переслідувань (обшуки, догана за місцем праці, згодом – звільнення, заборона на друк поетичних творів). 1969 – 1970 рр. брала активну участь у виданні самвидавного журналу «Український вісник».
На початку 1970-х років пов’язала своє життя з...
читати далі

З глибоким сумом повідомляємо про раптову смерть заступника директора Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" п.Ігора Ожиївського
Світла пам'ять людині великого серця
Сумуємо......
читати далі

У фондах Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» зберігається ряд матеріалів, переданих Іриною та Ігорем Калинцями. Серед них є збірка «Спогад про світ», авторства Ігоря Калинця, якому 9 липня виповнюється 82 роки.
Самвидавна збірка поезій побачила світ в 1970 році у Львові. Обсяг її становить 70 аркушів машинописного тексту. Ілюстрована 5 фотокопіями графіки Ярослави Музики з циклу «Символи Сковороди». Розміри книжечки 18,7Х13,4 см. Обрамлена твердою обкладинкою, обтягненою червоною тканиною. Заголовки, стилізовані під літописні, прикрашено художніми літерами, виконаними червоними та чорними чорнилами. Є у збірці й чорно-біла світлина самого автора, на якій він зафіксований в процесі писання та його автограф. Позбавлений права друкуватися...
читати далі

У 80-ті роковини масових розстрілів у тюрмах Західної України Національний музей- меморіал «Тюрма на Лонцького» проєктом «Lumen hilare /Cвітло тихе» вшановує пам’ять десятків тисяч краян – жертв комуністичних репресій та війни.
У середу, 23 червня, о 12.00 біля пам’ятника жертвам комуністичних репресій на пл. Шашкевича у Львові відбудеться молебень та скорботне віче, учасники якого покладуть квіти та запалять лампадки біля колишніх львівських тюрем «на Лонцького» , «на Замарстинові», «Бригідки», а також на Личаківському та Янівському цвинтарях.
О 19.30 у львівському гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла розпочнеться проєкт «Lumen hilare /Cвітло тихе», ініційований Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».
Цей...
читати далі

[caption id="attachment_7398" align="alignleft" width="214"] Михайло Горинь[/caption]
17 червня відомому українському шістдесятнику, дисиденту, правозахиснику, громадському діячеві Михайлу Гориню виповнилося б 92 роки. У фонді Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» зберігається ряд матеріалів, що належали йому. Серед них є фотографія Михайла Гориня після повернення з останнього ув’язнення до Львова у 1987. Із сімейного архіву родини цю світлину, як і інші речі, передала дружина Ольга Горинь.
На кольоровій, дещо вицвілій від часу фотокартці, розміром 12,4Х17 см, в повний ріст зображений елегантний чоловік в білій сорочці та світлин штанях з незвично короткою ще зеківською стрижкою.
За його плечима залишилися роки боротьби із системою, підпільне видання й розповсюдження самвидаву, напружена правозахисна...
читати далі