dsc_0442Наукові співробітниці Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” взяли участь у міжнародному науковому семінарі “Пам’ятати радянські репресії: 25 років потому”, який відбувся 3–6 листопада 2016 р. у Вільнюсі (Литва).

Семінар організований білоруським представництвом Фонду ім. Конрада Аденавера. Учасниками стали фахівці з музейної справи, дослідників та громадських активістів із восьми країн – Німеччини, Литви, Білорусі, України, Молдови, Грузії, Вірменії та Росії, – які поділилися досвідом у дослідженні злочинів радянського режиму. Учасники семінару презентували роботу установ та організацій, ознайомились з актуальними проблемами наукових студій в інших країнах, сучасними методами музейництва, візуалізації й представлення у музейній експозиції теми радянської окупації, репресій та визвольної боротьби. Було проаналізовано актуальні проблеми дослідження, роль загальнодержавної ініціативи та підтримки, а також плюралізм поглядів, політичні та геополітичні впливи на представлення трагічного минулого у країнах, що зазнали радянської окупації.

Співробітниці Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” презентували історію створення музею, особливості та проблеми діяльності, суспільні виклики. Оля Зброжко та Ірина Єзерська наголосили на найважливіших моментах функціонування тюрми, як інструменту каральної системи нацистського та більшовицького режимів, розповіли про репресії, переслідування інакодумців, масові розстріли червня 1941 року, історії людей, які каралися у застінках «тюрми на Лонцького». Окрім того, дослідниці розповіли про нещодавні археологічні розкопки у подвір’ї музею, популяризаторську і просвітницьку роботу серед учнів та студентів у рамках музейних проектів, взаємодію з громадськими організаціями.

Програма семінару була доволі інтенсивною. Окрім, теоретичних обговорень, презентацій та дискусій, пов’язаних із представленнями музеїв та соціальних проектів, учасники мали можливість відвідати музеї Вільнюса, пов’язані з історією радянської окупації: «Музей жертв геноциду» http://genocid.lt/muziejus/lt/ та «Меморіальний комплекс-парк пам’яті Тускулене» http://genocid.lt/tuskulenai/lt/ , а також обмінятися досвідом та налагодити співпрацю в рамках дослідження спільного минулого.

Важливим для працівниць музею було спілкування та обмін досвідом із литовськими колегами Євгеніусом Пейкштянісом, керівником Музею жертв геноциду Литви та Терезою Біруте Бураускайте, генеральним директором Центру досліджень резистансу та геноциду жителів Литви http://genocid.lt/centras/lt/. З моменту заснування Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» із згаданими установами його пов’язує тісна співпраця та декілька спільних проектів.

Також у семінарі взяли участь співробітники Українського інституту національної пам’яті Лариса Бондарук та Ігор Кулик, громадську організацію Центр досліджень визвольного руху Ольга Сало. У своїх презентаціях вони проілюстрували можливості для комунікації дослідників з інших країн через відкриття архівів КГБ в Україні, подали цікаві приклади співпраці українських політв’язнів ГУЛАГу із представниками інших національностей під час організації повстань. Навели приклади взаємодії різних українських інституцій у вшануванні пам’яті жертв радянських репресій та ознайомили з діяльністю ЦДВР і електронним архівом визвольного руху http://avr.org.ua/.

Співробітниці Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» висловлюють вдячність організаторам http://www.kas.de/belarus/be/ за надану можливість презентувати український музей міжнародній спільноті, обмінятися інформацією з досвідченими колегами, почерпнути нові ідеї.

Ольга Зброжко
Ірина Єзерська