Україна-Польща13—14 жовтня 2013 року Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відвідала польсько-українська делегація, що працює над проектом «"Волинь — Поділля 1943". Відома і невідома історія. Польська та українська молодь у діалозі примирення».

Учасники проекту — молоді люди, студенти з Польщі та України, які спільними зусиллями на основі зібраних матеріалів мають створити репортажі про українське і польське бачення деяких дискусійних та об’єднуючих тем в історії обох народів, можливості подолання наслідків тоталітаризму та інтеграцію України до європейської спільноти.

Львів — перше з українських міст, де зупинилася делегація. Під час роботи планується відвідати міста, що безпосередньо пов’язані з темою проекту — Луцьк, Вінниця, Хмельницький. Невипадково місцем зустрічі у Львові було обрано «Тюрму на Лонцького» — сумнозвісний інструмент репресій декількох окупаційних режимів в Україні.

У музеї учасники проекту прослухали екскурсію, проведену істориком Ігорем Дерев’яним, лекцію відомого історика Володимира В’ятровича, автора книги «Друга польсько-українська війна. 1942—1947» та мали можливість поспілкуватися у формі діалогу з ним та директором музею Русланом Забілим.

Ініціатором проекту виступило польське товариство «Інтеграція Європа — Схід» (Stowarzyszenie Integracja Europa — Wschód). Проект спільно фінансований Департаментом загальної та культурної дипломатії Міністерства закордонних справ Польщі у рамках конкурсу «Співробітництво в галузі загальної дипломатії».

Варто відзначити, що такий перший спільний проект започаткував довготривалу співпрацю між музеєм «Тюрма на Лонцького» та товариством «Інтеграція Європа — Схід» на тему історії, прав людини, архівної та музейної справи.

Додано 16.10.2013