9-11 березня 2017 року у Сорбоннському університеті (Париж, Франція) відбувалася міжнародна конференція на тему «Шоа в Україні. Нові перспективи щодо теми Зла в ХХ ст.» (франц. La Shoah en Ukraine: nouvelles perspectives sur les malheurs du XXème siècle; англ. – The Holocaust in Ukraine: new perspectives on the evils of the 20th century).
Учасником конференції був  Ігор Дерев'яний старший науковий співробітник Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», котрий підготував доповідь «на два голоси» з Філіппом де Лара, доктором філософії та політичних наук, професором університету Пантеон-Асса, на тему «Міф про юдео-більшовизм (1939—1945)». У доповіді професор де Лара розкрив питання походження та формування міфу та його роль у нацистській політиці екстермінації євреїв, зокрема вплив міфу на колаборацію неєврейського населення, нацистські «гру» на антирадянських настроях та «виправдання» насильства. І. Дерев’яний, у своїй частині доповіді, звернув увагу на формування умов імплементації конструктів міфу на теренах України у довоєнний час та особливу роль радянської державної політики прихованого антисемітизму в 1930-х рр., зокрема аналіз національного складу функціонерів карально-репресивних органів та роль єврейського населення у соціальних експериментах епохи сталінізму, що в сукупності підтверджують штучність міфу про «юдео-большезизм».


«Метою даного симпозіуму було поширення нових знань і відкрите обговорення трагічних подій, які ще недостатньо відомі і важливі у відносинах між євреями і українцями, як в Україні, так і за кордоном, особливо у Франції, де чорна легенда про Український антисемітизм має глибоке коріння з часу суду над вбивцею Симона Петлюри в 1926 році. Основна увага приділена в першу чергу розвитку і розумінню подій в період німецької окупації (1941—1944). Проте, ці факти повинні бути проаналізовані в більш широкому контексті розуміння історії євреїв в Україні до і після Шоа (Голокосту) і історія опору, колаборації і злочинів в окупованій Європі під час Другої світової війни.
Ми переконані , що пам'ять, взаєморозуміння і обмін свідченнями повинні йти разом з ретельним вивченням історичного контексту, в тому числі спірних і болючих питань, таких як місцеві колаборанти, які брали участь у знищенні євреїв або відношення опору (націоналістичного і комуністичного) до винищення. Трагедії минулого і непорозуміння, що оточують ці трагедій можна подолати лише за допомогою чесного і повного пошуку правди.» – вважають організатори конференції Галина Аккерман (докторка історії університету Пантеон-Сорбонна (l’université Paris-I-Panthéon-Sorbonne) та Канського університету в Нормандії (l’université Caen-Normandie) та Філіпп де Лара (доктор філософії та політичних наук, професор університету Пантеон-Асса (l’université Paris ІІ-Panthéon-Assas).
В конференції брали участь відомі дослідники Франції Ніколя Верт (Національний центр наукових досліджень Франції, Париж), Галина Аккерман та Філіпп де Лара, з України: Оля Гнатюк (Національний університет «Києво-Могилянська академія», Київ), Ярослав Грицак (Український католицький університет, Львів), Владислав Гриневич (НАН України, Київ), Леонід Фінберг (Національний університет «Києво-Могилянська академія», Київ), Йосип Зісельс (Голова Ваад України та Світового єврейського конгресу), Володимир В’ятрович (Голова Українського інституту національної пам’яті, Київ), Тарас Возняк (Генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв), з Ізраїлю – Шимон Редліх (університет Бен-Гуріона, Бер-Шева), з Великобританії: Крістоф Мік (Університет Уорвіка) та Анна Абакумова (Університет Шефілда), з Нідерландів – Карл Беркгоф (Інститут дослідження Війни, Голокосту та Геноциду, Амстердам), з Італії – Оксана Пахльовська (Університет «La Sapienza», Рим), з США – Йоханас Петровський-Штерн (Північно-Західний університет, Еванстон) та Канади – Алті Родал (Україно-єврейські зустрічі, Отава).