В четвер, 23 червня 2016 р., в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбулася відкрита лекція на тему «Масові розстріли червня 1941 р. у Львові в контексті примирення пам’ятей». Прочитав її Ігор Дерев’яний старший науковий співробітник музею.
Автор розповів про те, як саме відбувалися масові розстріли в’язнів у львівських тюрмах, спираючись на інформацію з радянських документів червня-липня 1941 р. Зосередив свою увагу на кількості в’язнів у тюрмах, на спробах НКВД їх евакуювати і на масовому їх убивстві. Загалом, за підрахунками І. Дерев'яного у львівських тюрмах загинули бл. 3400 осіб протягом 22-28 червня 1941 р., переважно це були українці, поляки та євреї.
У другій частині лекції, автор зосередив увагу на перших днях нацистської окупації Львова. А саме на методах нацистської окупаційної влади, що сприяли ескалації антиєврейського насильства. Провівши ексгумацію тіл загиблих у тюрмах руками представників місцевої єврейської громади, поширюючи міф про «жидо-большевицький» характер радянської влади, користаючись шоковим станом львівського суспільства після розстрілів у тюрмах, нацисти переклали колективну відповідальність за злочини комунізму на місцеву єврейську громаду, чим спровокували єврейські погроми у перші дні нової окупації (1-3 липня). У подальшому в місті відбувалися планові репресивні заходи нацистів щодо євреїв Львова.
У висновку наголошується, що масові розстріли у тюрмах в червні 1941 та єврейський погром в липні 1941 р. – спільна трагедія українського, польського, єврейського та інших народів, що постраждали в минулому. Саме тому пам’ять про ці жертви тоталітарних режимів та спільні комеморативні заходи, є шляхом до розуміння трагедії кожного репресованого народу / репресованої людини та переосмислення історичного минулого, сприяють консолідації суспільства та подоланню наслідків травм, завданих історією.
Лекція відбувалася в рамках львівського проекту «Обери музей свого настрою» з нагоди Міжнародного дня музеїв.
Відеозапис лекції можна переглянути тут