Виступ львівського ансамблю „Phoenix String Quartet” у приміщенні музею-меморіалу жертв окупаційних режимів „Тюрма на Лонцького” для багатьох відвідувачів став несподіванкою. Це була несподіванка як знайомства із молодим колективом дипломованих виконавців, так і з їхнім репертуаром, до якого музиканти ставляться із надзвичайною серйозністю.

Програма концерту-реквієму, який за своєю суттю та формою є найбільш відповідний до виконання у музеї-меморіалі, об’єднала квартет В.А.Моцарта, квартет Д. Шостаковича, а також відому багатьом через виконання ансамблю „Kronos Quartet” музику Клінта Менсела до кінофільму „Реквієм за мрією”. Звучання цих творів стало напрочуд вдало підібраним музичним обрамленням перших „Стусівських читань”, які передбачаються довготривалим проектом із багатьма мистецькими складовими.

„Коли такого класу виконання очікуєш на філармонійній сцені, це цілком прогнозовано. Але далеко не в кожному музеї, які полюбляють на відкриття виставок запрошувати квартети, можна зустріти таке високо професійне музикування. „Фенікс” створив дивовижний настрій до поезії Стуса далеко не фоновою музикою, ці твори великої сили емоцій: збурення тривоги і її втамування”

відгукнулася архівіст Галина Сварник.

 

„Спершу я подумав, що то мене поезія так діткнула, та чим більше вслухався у музику, то розумів, як переді мною за кожним несподіваним акцентом, виставленим із драматургічною точністю, розкривається її глибинна суть. Ці музиканти гарні ансамблісти, вони молоді, освічені, чуттєві й інтелектуальні. Таке знайомство — рідкісна несподіванка. Але все ж, думаю, що це не випадковість, бо музикантів, як і акторів у даному випадку зібрав навколо себе Василь Стус – а це беззаперечно високе мистецтво, що й по своєму відтінила музика”

зізнався лауреат Національної премії України ім.Т.Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, режисер і засновник Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса Володимир Кучинський.

 

„Це справжня естетична насолода. Надзвичайні враження і тим більше сильні, що не сподівані. Музиканти не тільки обдаровані, а й вкшталтувані до вишуканої гри, яка дає їм змогу розкрити свої творчі індивідуальності”, — сказала про почуте акторка Львівського польського театру Наталія Ступко, яка є філологом-славістом, редактором, перекладачем, а також має особистий досвід участі у проектах „Музика і тексти” із фрайбузьким інструментальним ансамблем „Решерш”.

Струнний квартет «Фенікс» також своєю чергою зізнався, що опануванні простором, у якому довелося виступати вперше, не полягало суто в акустичному плані.

„Це дуже символічне приміщення, у ньому „звучить” його історія. Вона і камертон , і домінанта. Це „відлуння” сукупності різних сенсів, що пов’язані із цим символом. Важко позбутися відчуття пронизливого холоду: і екзистенційного, і трансцендентального. Наше музикування у цьому місці – своєрідна медитація і молитва також”

пояснив мотивацію доброчинного виступу у музеї струнного квартету „Фенікс” його керівник — скрипаль Микола Гав’юк.

 

Довідка

До ансамблю „Phoenix String Quartet” увійшли випускники Львівської національної академії ім. М. Лисенка, лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів Микола Гав’юк, Петро Тітяєв, Устим Жук, Денис Литвиненко. Вони неодноразово брали участь у фестивалях та конкурсах камерної музики не тільки в Україні, а й у Польщі, Росії, Білорусії, Румунії, Греції, Італії, Швейцарії, США. Колектив веде постійну гастрольну діяльність, збагачуючи репертуар шедеврами світової класики та музикою різноманітних альтернативних напрямків.

Микола Гав’юк (скрипка) навчався у ЛССМШІ ім.С.Крушельницької у кл. О.Цап, закінчив ЛНМА ім.М.Лисенка у 2009 році в класі проф. В. Заранського. Лауреат та дипломант міжнародних конкурсів The quest for talents (Dolny Kubin, Slovakia) -ІІІ премія, 2002р., ім. М. Ельского (Мінськ, Білорусія) ІІ премія, 2003р., ім. К. Ліпінського та Г. Венявського (Люблін,Краків), диплом 2006 р. Отримав ІІ премію на Всеукраїнському конкурсі скрипалів у Тернополі 2010р. Також брав участь у конкурсах: Remember Enescu (Sinaia, Romania), Виртуозы XXI века (Москва,Росія) Міжнародний конкурс скрипалів ім.Л.Яначека (Брно, Чехія). Навчався у майстеркласах таких відомих скрипалів, як Віктор Абрамян (Росія), Марк Лакірович (США) Melisa Mellinger (Німеччина), Мichael Stricharz (Німеччина), Ivry Gitlis (Франція). Був учасником фестивалів „Музичне сузір’я Закарпаття” (Ужгород, Україна), „Контрасти” (Львів, Україна), „Літні музичні вечори у Києв”і (Київ, Україна), «Імпровізація» (Львів, Україна), „Віртуози” (Львів, Україна), Fest der innenhofe & museumsnachte (Freiburg, Deutschland). Виступав з оркестрами Львівської, Закарпатської, Хмельницької, Київської філармоній, працював з такими диригентами, як Ю. Бервецький, О.Короленко, Р.Ревакович, В.Здоренко, M.Mestre.

Петро Тітяєв (скрипка) народився 1988 року у Луцьку в сім’ї музикантів.У 5 років почав студіювати гру на скрипці під керівництвом Ю.Ковальчука. З 7-ми років навчався у ДМШ №1 (м. Луцьк) у кл. В.Змієвської. Як соліст брав участь у різноманітних концертах на теренах України, Польщі, Росії. У віці 11 років продовжив навчання у О.Негоди та І.Гриньківа. Неодноразово ставав володарем перших місць на обласних та всеукраїнських конкурсах скрипалів.У 2000 р. – друга премія на міжнародному конкурсі « Золотий лелека » (м. Миколаїв). У 2002 р. поступив до ЛССМШІ ім. С. Крушельницької (Львів) у кл. І. Шутка. Від 2003 р. продовжив навчатися грі на скрипці у проф. Г. Павлія. 2004 р. — перша премія у номінації «композиція» на міжнародному конкурсі «Золота троянда» (Львів), 2005 р. — Четверта премія на конкурсі камерних ансамблів ім. І. Падеревського (м.Житомир), 2006 р. — вступ до ЛДМА ім. М.В. Лисенка.У консерваторії продовжив навчання у проф. Г.Павлія. Від 2006 р. — гастрольна діяльність у складі симфонічних та камерних оркестрів країнами Західної Європи, концертмейстером групи других скрипок.

Устим Жук (альт) народився 1988 року у Львові. У 1998 вступив до ЛССМШІ ім.С. Крушельницької (клас скрипки). 2000 р. перейшов на альт. 2011 р. закінчує магістратуру у ЛНМА ім М. Лисенка (клас з.д.м. України, проф. Д. Комонька). Неодноразовий переможець (лауреат 1 премії) міжнародних та всеукраїнських конкурсів, у числі яких: Міжнародний конкурс ім. Зенона Дашака у м. Київ, Міжнародний конкурс ім. Богдана Варшала у м. Дольний Кубін, Словаччина, Всеукраїнський конкурс альтистів і віолончелістів у м. Львові. Концертмейстер групи альтів у камерному оркестрі «Академія» ЛНМА ім . Лисенка, а також у симфонічному оркестрі INSO Lviv. Гастролював Україною, Білорусією, Польщею, Словаччиною, Швейцарією, Голландією. Став лауреатом першої премії у номінації «камерні ансамблі» на Міжнародному конкурсі ім. Богдана Варшала у м. Дольний Кубін, Словаччина; Всеукраїнському конкурсі камерних ансамблів та квартетів у Львові. Учасник майстер-класу з квартетом імені Шимановського (Ганновер, Німеччина).

Денис Литвиненко (віолончель) народився 1985 року у Львові. У 4 роки почав грати на фортепіано, у професора Юрія Боня, у 5 –перший концерт у м. Бережанах. Брав участь у різних дитячих театрах. У 6 – друга премія на пісенному фестивалі „Різдвяні Канікули”. У 7 років поступив у ЛССМШІ ім. С. Крушельницької у кл. віолончелі проф. Є. Шпіцера. 1992—2003 продовжував навчання у Є. Шпіцера та Н. Квик, брав участь у концертах в Україні та Польщі. У 12 років — перше гастрольне турне Угорщиною із сольними виступами та у складі камерного оркестру під керуванням У. Бачинської-Тимошук. Липень 1998р. — майстер-класи у м. Ланьцут (Польща) — проф. Т.Штраль. 2000р. — ІІ премія на Міжнародному музичному конкурсі (Кошіце, Словаччина), дипломант всеукраїнського конкурсу віолончелістів і альтистів(Львів, Україна), 2001р. — І премія на Всеукраїнському конкурсі віолончелістів і альтистів (Львів, Україна), 2003р- поступив у ЛДМА ім. М. Лисенка у клас проф. Ю. Ланюка. 2005р. — ІІ премія на Міжнародному музичному конкурсі (Ворзель, Україна), 2004—2008 гастрольна діяльність у складі різних оркестрів країнами Західної Європи, часто концертмейстером групи. 2010- ІІ премія на Всеукраїнському конкурсі камерних ансамблів.