До Дня вишиванки – виставка «Колір молитви» у музеї «Тюрма на Лонцького»

17 травня 2018 року о 17.00 у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбудеться відкриття виставки вишивок українських політкаторжанок «Колір молитви».

Три десятки фондових та депозитних артефактів, створених свого часу політув’язненими жінками у виняткових умовах радянських арештів та каторги, склали унікальну виставку «Колір молитви», розгорнуту в стінах колишньої тюрми до Дня вишиванки.

Основу виставки становлять твори арештанток слідчого ізолятора радянських спецслужб на колишній вул. Лонцького у Львові, що належать до основного  фонду музею-меморіалу. До них додалися вишивки, передані музею на тимчасове зберігання й експонування, зокрема, дві цікаві колекції, зібрані членкинями Союзу українок на Самбірщині та Червоноградським осередком «Меморіалу».

Ці зворушливі клаптики тканини мережали в тюремних обставинах потайки, за відсутністю голки  –  риб’ячою кісткою, сірничком чи тріскою, а щоб зробити гапт кольоровим, вишивальниці торочили різнобарвні нитки із власного одягу. Вишивки зроблені в Кенгірі, Челябінську, Спаську, Інті, Магадані, Тайшеті…

Виставлені в оксамитових оправах як справжні музейні цінності, експонати вражають не стільки високохудожньою прецизійністю, а насамперед безпосередністю адресування свого звернення з-за грат. Доволі часто це виписане словесне звернення  чи то до рідної матінки, чи  до Богоматері з проханням пам’ятати й берегти. Відтак Богородична тема – одна із найпоширеніших серед іконографії каторжанських вишивок. А ще – численні квіти та зразки узорів, як своєрідні автографи, залишені на спогад своїм співкамерницям.

Серед наданого до огляду  – хустинки, серветки, мережки, комірці, блузки, суконки, вервиці. Вони дійшли до нашого часу із колишнього жахіття табірного повсякдення, незважаючи на численні обшуки, адже особисті речі та предмети релігійного призначення в’язням було заборонено мати. Усе це, в т.ч. й натільні хрестики, у них вилучали ще при етапуванні до місць позбавлення волі. Попри те десятки тисяч українок, засуджених за політичними звинуваченнями до тривалого ув’язнення у тюрмах і таборах ГУЛАГу, не зважаючи на голод, холод, виснажливу працю і хвороби, продовжували творити, утверджуючи власні національні й релігійні переконання та нескореність.

Перед відкриттям виставки 17 травня о 16.00 авторка книжки «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти», очільниця  Української асоціації дослідників жіночої історії,  головна редакторка сайту «Україна Модерна» докторка історичних наук Оксана Кісь прочитає лекцію «Творчість як спротив у невільницькому повсякденні українок-політв’язнів ГУЛАГу».

Над виставкою «Колір молитви» працювали: наукові співробітниці Ірина Єзерська та Ольга Зброжко, авторка концепції і дизайну – Ірена Дуткевич.

Від 17 травня 2018 року виставка «Колір молитви» працюватиме як частина постійної експозиції із змінними артефактами у Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» за адресою: м. Львів, вул. С. Бандери, 1 (вхід з вул. К.Брюллова, для запису на екскурсії – тел.: 094-847-42-20). Вхід на виставку та до музею –  вільний!