Директор музею-меморіалу „Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий та голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович розповіли про діяльність Служби безпеки ОУН у новому фільмі донецького кінодокументаліста Віталія Загоруйка.
Передпрем’єрний показ фрагментів історичного документального фільму „” відбувся 20 грудня у Білій залі Львівської міськради, а прем’єру призначили на 18.00 у четвер 22 грудня у залі кінотеатру ім. О. Довженка на просп. Червоної Калини у Львові. Нову документальну стрічку режисера Віталія Загоруйка презентували меценат фільму Андрій Гудзоватий та голова Товариства пошуку жертв війни „Пам’ять” Любомир Горбач. А Центр досліджень визвольного руху надав для фільму архівні матеріали із своєї колекції.
„Цю 50-хвилинну стрічку ми фільмували упродовж 15 знімальних днів у серпні цього року. Три дні знімали у Львові – на міських вулицях, у „Тюрмі на Лонцького” та в музеї-садибі Франка. Решту днів таборували в селі Загір’ї Пустомитівського району, де використовували для зйомок старі хати та клуб. У селі Вовкові нам сприяв у зйомках музей Устияновича. Уся знімальна група мешкала у великому наметі, де ми розмістили ліжка. Для фільму Товариство пошуку жертв війни „Пам'ять” надало свою автобазу: дві німецькі вантажівки та бронеавто й мотоцикли, американське легкове авто, радянську вантажівку й мотоцикл. Також ми екіпірували акторів радянською й німецькою стрілецькою зброєю й кулеметами. Загалом до участю у зйомках було залучене 60 осіб, переважно це члени нашого товариства та ВО „Свобода”. Усі вони ( за винятком трьох дівчат із львівського драматичного театру ім... Лесі Українки) без акторської освіти, однак від 2007 року мають великий досвід участі в зйомках фільмів в екстремальних умовах, коли і в болото доводиться падати і з піротехнікою вміти обходитися”
розповів Любомир Горбач.
За задумом авторської групи, фільм призначений передовсім для школярів, щоб виповнити їхні знання про рідну історію у той час, коли переписуються підручники.
Меценат некомерційний проект фільму „Служба Безпеки ОУН. „Зачинені двері” Андрій Гудзоватий до слів Любомира Горбача додав:
„Учасники фільму працювали без гонорарів. До ми зйомок запросили молодого режисера Віталія Загоруйка, який сам є із Донецька. Це вже не перша його режисерська робота над історично-документальними фільмами такої тематики. Наш фільм розповідає про Службу Безпеки ОУН., яка виконувала місію контррозвідки та охорони командирів ОУН і УПА, протистояла агентурі НКВД та СМЕРШу. Робота СБ була згідно з усіма інструкціями засекреченою, тому так мало відомостей є про цю структуру, у якій працювали добре освічені люди. Однак у 5-8 томах „Літопису УПА” містяться звіти СБ про роботу з виявлення АБГ (агентурних бойових груп НКВД, які перебрані вояками УПА діяли з метою дискредитації визвольного руху). Також ми спиралися й на інші дослідження науковців, зокрема Володимира В’ятровича, Руслана Забілого, Олександра Іщука, Валерія Огородніка. Мене вразило, як широко діяла УПА не тільки в Галичині, а на Волині, Житомирщині, Київщині. Глибоко вразила жертовність цих відданих справі визволення народу людей, адже командири УПА в руки ворога живими ніколи не давалися, — тому вони ніколи не були переможеними!”