«Дні свободи та єднання: повстання у Кенгірському таборі». До 65-х роковин із дня придушення повстання в Кенгірському таборі системи Гулаг, 26 червня  (середа) о 16.00 в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбудеться показ трисерійного документального фільму «Кенгірське повстання: 40 днів свободи».

Коментуючи демонстрацію фільму наукова співробітниця музею Олександра Чура розкаже про причини та розповість про перебіг спротиву політичних засуджених у сталінських концтаборах улітку 1954 року, як знаку кризи  радянської тоталітарної системи.

Дослідниця проаналізує вимоги в’язнів та реакцію табірної адміністрації. Нагадає про жорстокий силовий спосіб придушення Кенгірського повстання за допомогою танків.  Кенгірське повстання спровокувало зміни в пенітенціарній системі СРСР,  яка була у кризовому стані. Насідком реформ стала реабілітація частини засуджених, каральна система змінила орієнтир на «перевиховання в’язнів», а не економічну експлуатацію засуджених.

 

Довідка: Кенгірсьте повстання – повстання політичних в’язнів Степового табору в табірному відділені Кенгір під Джезказганом  (Казахська РСР 16) травня – 23 черваня 1954 р. у повстанні брало участь 5 200- 8 000 в’язів, більшість із них засуджені  українці, серед яких було багато колишніх членів ОУН і бійців УПА.