Верховна Рада має намір удосконалити закон «Про національний архівний фонд та архівні установи». За  внесення змін до цього закону в першому читанні проголосував 261 депутат з 389, зареєстрованих у залі засідань у вівторок.

Зокрема, законопроект пропонує ввести норму, згідно з якою забороняється вилучати з національного архівного фонду конфіденційні документи або з таємною інформацією, яка міститься у них, виходячи з політичних чи ідеологічних міркувань, а також будь-які документи, створені до 1946 року.

«Зараз у нас існують кілька законів, які можна вільно використовувати працівникам архівів. Маю на увазі „Закон про інформацію“, закон „Про національний архівний фонд та архівні установи“, закон „Про доступ до публічної інформації“ та інші, — розповів директор „Тюрми на Лонцького“ Руслан Забілий. —  Тому тут потрібно розмежувати компетенцію між ними, аби не траплялися  взаємовиключення  та взаємозаперечення. Наприклад, з одного боку може йти мова про неможливість обмеження доступу до інформації, що має суспільне значення, а з іншого — в архівах силових структур необхідні спеціальні дозволи для ознайомлення з архівно-кримінальними справами, які не вважалися й не вважаються таємними. Нащо ці бюрократичні перепони? І таких нюансів безліч, але їх потрібно відпрацювати, аби не було суперечностей. Тому хотілося б, аби нова редакція не була мертво-народженою дитиною й працювала в реальності. Але марно надіятися на зацікавлення теперішньої влади в покращенні доступу до архівів. Вона не має такого зацікавлення».

Історику також незрозуміло, що означає саме 1946 рік.

«Я не розумію акцентування уваги на цьому році, адже це не був епохальний рік в історії України чи світу. Тому документи після 1946 року є однаково цікавими з документами до цього року. Виходить так, що документи, створені після 1946 р. опиняються під загрозою»

За словами Забілого, у народних депутатів дійшли руки до того, аби розглянути цей закон, бо він давно потребує внесення змін, потребує покращення вся законодавча база, а не косметичного ремонту.

«Але мене більше цікавить проблема доступу до архів. Я бачив, як працюють архіви в сусідніх державах й мушу зауважити, що рівень доступу до інформації у них набагато більший як для науковців, так і для пересічних громадян. Тому було б непогано підтягнути законодавчу базу та роботу архівів до європейських стандартів, а не вигадувати нові норми, які ще більше ускладнюють роботу науковців та зацікавлених осіб»

підсумував  Р. Забілий

Джерело: Gazeta.ua