документи з новознайденого архіву, фото ЦДВР

Близько три сотні документів референтури Служби безпеки ОУН Сокальської округи, які пролежали закопаними в землі з 1950 року, зараз на реставрації в Архіві Центру досліджень визвольного руху. Серед них — персональні справи 70 підпільників ОУН, описи загибелі 15 повстанців, протоколи допитів затриманих радянськими органами українців і т.п. Журналістів запрошують ознайомитись з унікальною знахідкою.

10 липня, п'ятниця
15.00
Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького»
вул. С. Бандери, 1 (вхід з вул. Брюллова, другий поверх)

Архів знайшли наприкінці травня цього року на Жовківщині (Львівська обл.) і того ж дня передали до Архіву Центру досліджень визвольного руху. Як розповів народний депутат Володимир Парасюк, про цю схованку розказав його дядько, який знав це від свого батька.

Загалом це близько 300 документів, які займають понад тисячу аркушів. Переважна їх більшість датована 1949—1950 рр., але є більші ранні — за 1945—1948 рр.
«Вірогідно, що у 1950 р. цей архів і був закопаний, на той час підпілля ОУН у Сокальській окрузі, зокрема і СБ, провадили ще досить активну діяльність, — розповів керівник Архіву ЦДВР Андрій Усач. — Хоча документи були промоклі і пролежали в землі близько 65 років, всі вони майже ідеально збереглися, не втрачено жодного документу».

Софія Лагодич («Ліда»), Архів управління СБУ у Львівській обл.

Софія Лагодич («Ліда»), Архів управління СБУ у Львівській обл.

Серед знайдених документів є комплекс персональних справ 70 підпільників ОУН, зокрема їхні автобіографії. Одна з найцікавіших — біографія Софії Лагодич (псевдонім «Ліда»), підпільниці, яка була арештована у 1953 році і перебувала на допитах у Тюрмі на Лонцького. Як розповів Андрій Усач , під час допитів «Ліда» не сказала нічого ні про себе, ні про нікого з побратимів, тому до цього історики нічого про неї не знали. На всі питання слідчих казала, що «дала клятву перед Богом і нічого сказати в зв'язку із цим не може». Була запроторена на примусове лікування в психіатричну лікарню.

На презентації 10 липня, окрім біографії підпільниці «Ліди», яку вона написала під час перебування в підпіллі ОУН, будуть представлені її архівно-кримінальна та контрольно-наглядова справи, які надав Архів управління СБУ у Львівській області, а також торбина та папери, із якими «Ліда» була затримана, в тому числі з численними творами, які вона писала у підпіллі.

Олена Андрущак  «Орися»), з приватного архіву Олени Андрущак

Олена Андрущак «Орися»), з приватного архіву Олени Андрущак

Окрім того історики ознайомлять журналістів з автобіографією та архіво-кримінальною справою ще однієї підпільниці, яка відсиділа у радянських таборах і яка досі жива, — Олена Андрущак (псевдонім «Орися»).

«Така кількість біографій підпільників дасть нам змогу досить детально прослідкувати життя конкретних людей, що спонукало їх долучитися до націоналістичного руху, в деяких випадках і арешти органами радянської держбезпеки та те, як вдалося звільнитися. Всі автобіографії підписані лише псевдо, тому зараз триває робота по їх ідентифікації, пошуку додаткової інформації про цих підпільників та встановлення їхньої подальшої долі», — розповів Андрій Усач.
Цікаву інформацію не лише для дослідників, але й родичів, можуть становити протоколи-зголошення в справах загибелі учасників УПА та підпілля ОУН. Всього у знайденому архіві міститься 8 таких документів, у яких описана загибель 15 осіб.

Також у архіві є передруки трофейних радянських документів, частина з яких була вилучена підпільниками у вбитих чи поранених радянських функціонерів. Примітно, що деякі були здобуті цивільним населенням і згодом передані підпіллю ОУН. Серед цих документів протоколи допитів заарештованих радянською держбезпекою осіб, підписки про співпрацю, доноси тощо.

Зараз на архів ще чекає реставрація, а далі його детальніше опрацюють історики, опишуть, оцифрують та викладуть у вільному доступі в інтернеті на Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.

Учасники заходу:
Руслан Забілий — директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького»;
Андрій Усач — керівник Архіву Центру досліджень визвольного руху;
Марта Гавришко — наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху.
Захід відбудеться за підтримки Архіву управління Служби безпеки України у Львівській області.

Як відомо, 21 травня 2015 року в Україні набув чинності пакет декомунізаційних законів, серед яких — Закон України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917—1991 років», відповідно до якого запроваджується вільний доступ до архівів, можливість дізнатися правду про своїх родичів, сусідів і т.д., які були репресовані.

Закон розроблено за участі громадськості в рамках програми Центру досліджень визвольного руху «Відкриті архіви» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Ініціатори переконані, що такий крок не лише допоможе глибше дізнатися про минуле країни, але й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України

Контактний телефон: 097 806 91 83