Рисунок1Міжнародну пересувну виставку «Тоталітаризм у Європі: фашизм — нацизм — комунізм», підготовану Платформою європейської пам’яті та сумління, презентують у Львові в музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького». Відкриття відбудеться у четвер, 23 січня о 16.00.

27 банерів історичної документальної виставки комплексно розкривають суть тоталітаризму, розповідаючи про фашизм, нацизм та комунізм, дозволяють поглибити обізнаність громадськості про злочини, здійснені внаслідок кривавих практик цих ідеологій у різних країнах Європи.

Чому досі існує різниця між сприйняттям фашистської, нацистської та комуністичної диктатур? Чи довідаємося ми коли-небудь точну кількість жертв тоталітаризму в Європі? Чому одна політична група може утримувати в своїх руках повний контроль над державою та суспільством, позбавляючи громадян основних свобод та людських прав і вчиняючи жахливі злочини? Чи можливо подолати загрозу людству з боку фанатичного радикалізму, базованого на расових, політичних, релігійних та інших переконаннях? Як запобігти відновленню будь-яких форм тоталітарного правління в майбутньому? Про це та інше — на відкритті виставки «Тоталітаризм в Європі».

Пересувна виставка вперше подає огляд статистики жертв найбільших злочинів, здійснених проти цивільного населення тоталітарними режимами ХХ ст. в 13 країнах Європи: Естонія, Латвія, Литва, Польща, Німеччина, Чехія, Словаччина,Угорщина, Словенія, Румунія, Болгарія, Україна. Статистичні дані доповнюються фотографіями головних ініціаторів та виконавців таких злочинів, а також інформацією про наявність юридичних оцінок їх дії після падіння режимів. Інформація для виставки надавалась установами-членами Європейської платформи пам’яті та сумління. Від України це — Центр досліджень визвольного руху.

Експозицію також доповнюють сторінки «живої історії» — відвідувачі музею матимуть змогу переглянути добірку документальних фільмів, що містять спогади очевидців трагічних подій XX століття у різних країнах Європи.
Виставку вже демонстрували у Чехії, Словаччині, Литві, Німеччині, Нідерландах, а 22 листопада 2013 року за участі екс-Президент України Леоніда Кравчука, відомого французького історика, співавтора «Чорної книги комунізму» Стефана Куртуа та інших громадських діячів відбулось відкриття цієї експозиції в «Українському домі» у Києві. Для експонування в Україні поряд з кожним англомовним банером розміщується український переклад текстів.

Виставку «Тоталітаризм у Європі: фашизм — нацизм — комунізм», розроблену та виготовлену за фінансової підтримки Європейського Союзу, можна оглянути в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» щодня з 10:00 до 19:00 без перерви (у неділю до 17:00) за адресою: Львів, вул. Степана Бандери, 1 (вхід із вул. Брюллова). Вхід вільний.

Довідка:

Платформа для європейської пам’яті та сумління об’єднала 37 урядових, академічних та музейних установ із 13 країн Європейського Союзу, Молдови, України, а також Канади. Метою організації стало об’єднання зусиль задля поширення інформації про діяльність тоталітарних режимів і вшанування пам’яті жертв. У червні 2012 року на конференції в Європейському парламенті у Брюсселі Платформа заснувала правову експертну групу для роботи над створенням наднаціональної інституції правосуддя для засудження важких злочинів, скоєних комуністичним тоталітарним режимом. Докладніше: www.memoryandconscience.eu

Від України учасниками платформи є Центр досліджень визвольного руху та Меджліс кримськотатарського народу.